
Divat
Slow fashion & belső béke – NUBU ’19 ősz-tél
Aligha lehetne elvitatni a 2007-ben alapított NUBU márkától, hogy az ország egyik legismertebb magyar designer brandje, miközben folyamatosan megújul és egyre inkább tökéletesíti a művészeti ihletforrások, valamint a gardróbokba jól beépíthető kreációk különleges fúzióját. Mindemellett az új őszi-téli kollekció egy fontos kérdést is felvetett bennem a brand kapcsán: vajon milyen mértékben szükséges még megújulnia egy olyan márkának, melynek mostanra teljes mértékben letisztult a vizuálitása és stílusa, ráadásul egy már kiforrott törzsvásárlói bázissal is bír? A rövid válasz egészen egyszerű: amennyire csak szeretne. Azonban teljesebb képet a 2019-es őszi-téli kreációkról szóló összefoglalóm próbál adni mindazoknak, akik szívesen elmerülnek a kortárs művészeti inspirációs forrásokban, na és persze a monokróm sziluettek tengerében.
A márkáról szóló írásaimban mindig olvashattok egy-egy “vallomást”, így ez most sem maradhat el. Mindenképp szeretném elmondani, pontosabb leírni, hogy az elmúlt 12 év alatt számomra mely két NUBU kollekció az abszolút kedvenc. A sors fintora, hogy ez a két gyűjtemény két egymást követő szezonban született meg. Az első a 2015-ös őszi-téli kollekció, melyet Molnár Vera négyzetes konstrukciói inspiráltak. A festőnő műveire egyszerre reflektáltak az anyagok, a formák és persze a színek is. A másik óriási favorit az ezt követő tavasz-nyári kollekció, melyben Gorka Géza Kossuth- és Munkácsy-díjas szintén keramikus lánya, Gorka Lívia munkái hatottak Garam Judit és Kovács Adél tervezőkre, némi kínai tusfestészettel megfűszerezve. Utóbbi leginkább ornamentum formájában jelent meg a kollekció egyes darabjain, például virág- és bambuszminták által. Mindemellett pedig az egyszerűbb szabású vászon anyagokon kézzel festett színblokkok jelentek meg, miközben egy-egy modell Szabó Annamária drótmaszkjait viselték. Komolyan mondom, csoda volt mind!
Visszatérve a jelenbe, az új ruhaköltemények az Andrássy úton található NUBU Zen Store filozófiájára építkeznek, amely az emberi lét egyik legtöbbet foglalkoztatott témájára fókuszál, nevezetesen az individuum szabadságkeresésére, szóljon az a belső béke vagy egyensúly megtalálásáról vagy épp a környezetünkkel való kapcsolatunk kiegyensúlyozottságáról. Elvégre ez egy körforgás, belső hangulatunkat, érzéseinket a körülöttünk lévőkre is gyakran kivetítjük. A ruhák és kiegészítők egyébként abszolút hozzák színekben is mindazt, amit egy hamisítatlan és erős őszi-téli kollekcióban érdemes keresnünk. Fahéj, bordó és egy kis csavarral púder árnyalatok teszik teljessé a klasszikus NUBU színpalettát, amelyről ezúttal sem hiányozhat a fekete, szürke, beige és fehér sem.
Anyaghasználat tekintetében kontrasztos megoldásokkal szembesülhetünk. Orkán, neoprén és gyapjúszövet is keveredik egy-egy lookon belül, melyek ráadásul gyakran egy teljes monokróm szettet adnak ki, ezzel egy megteremtve egy nem mindennapi játékot a különböző textúrákkal.
Szerencsére a slow fashion és design is egyre nagyobb teret nyer itthon és nemzetközi szinten egyaránt, azonban mielőtt ezt a gondolatmenetemet összekapcsolnám a NUBU új alkotásaival, úgy gondoltam, érdemes pár gondolatot szentelni a kifejezésre is, hogy egy picit átfogóbb képet kapjunk annak jelentőségéről. Ahogy az sejthető, a fast fashionnel ellentétben itt a tudatosabb vásárlásra való ösztönzés a cél, valamint olyan minőségi, tartós ruhák és kiegészítők népszerűsítése, melyeket leginkább helyi tervezők álmodtak meg. Érdekes amúgy a definíció forrása, ugyaniss először 1985-ben használta Ronald Reagen a “Made in America” projekt keretén belül. A hallgatóimmal a Budapesti Metropolitan Egyetemen gyakran beszélünk erről a témáról, így fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy a slow fashiont a jelenlegi formájában nem más, mint Kate Fletcher tervezési tanácsadó fejlesztette “tökéletesre” 2008-ban, aki amellett, hogy a fast fashion brandek mértéktelen fogyasztásra való ösztönzése ellen küzd, annak elképesztő gazdasági, etikai, valamint környezetvédelmi hatásaira is igyekszik felhívni a figyelmet. A NUBU tervezői a kezdetektől fogva hisznek a minőség és tartósság kettősében, így kreációik minden esetben helyi szakemberek közreműködésével készülnek. Ráadásul nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ihletforrásként a terveződuó mindig egy elismert magyar származású kortárs művész munkásságát jelöli meg, ezzel pedig bezárul a kör, amely a hazai slow fashion egyik ékkövévé emeli a teljes brandet és persze a köré épített sajátos világot.
Ahogy azt megszokhattuk ezúttal ismét egy magyar alkotó volt hatással a tervezőkre, egészen pontosan a geometrikus absztrakcióiról is híres Konok Tamás festő – és szobrászművész. Ez a hivatkozás szerintem azért is rendkívül helytálló, mert ezáltal a NUBU új kollekciója egy ponton erősen összekapcsolható Konok Tamás a teret, időt, valamint mozgást egyre inkább középpontba helyező korszakával, elvégre mindazon tényezők, melyek részesei önmagunk és szabadságunk kutatásának, elengedhetetlen és meghatározó részei Konok Tamás munkásságának is. A méltán híres alkotó pedig az alábbi szavakkal jellemezte művészetét:
“A vonallal való ábrázolás a vizuális művészetek legelvontabb alkotóeleme, amellyel minden kifejezhető: irányokat jelez, tereket határol, hasonlóan az építészeti tervek rajzaihoz. Vonalaim kilépnek vagy eltűnnek a sík térben, ezáltal mozgásérzetet keltenek. Odillon Redon az absztrakt vonalak hatásairól mondta, hogy azok közvetlenül a szellemre hatnak. Vonalrendjeim gondolatmenetem harmóniája. Összekötő rendszer, amely a képen túli végtelenre utal. Megújult festészetem a tiszta és világos geometria „apollonisztikus” rendje felé fordult. Formavilágom leegyszerűsödött és színesebbé vált. Hiszem, hogy a rend a szabadság összhangzása, ami életvitelemre, környezetem alakítására is kihatott.”
Összességében véleményem szerint Judit és Adél az elmúlt több mint egy évtized tapasztaltait páratlanul képes egy átlátható és innovatív kollekcióba önteni – természetesen a márkához kötkető legfontosabb stílusjegyek megőrzésével együtt. Elvégre akárcsak a képzőművészek látásmódja, úgy a divattervezőké is idővel egyre inkább letisztul, koncentrálttá válik. Ebben az esetben pedig az origó mindenképp a ZEN maga, amely egyszerre kínálja a teljes nyugalom, lelki béke, tudatosság, valamint szellemi és fizikai egyensúly tökéletes harmóniáját.
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
