
Divat
“A fő szempont a motiváció” – Interjú a FISE képviselőivel!
A Fiatal Iparművészek Stúdiója idén ünnepelte a 35. születésnapját, ennek apropóján Mascher Róberttel, az egyesület elnökével és Koós Daniellával, az egyesület külkapcsolataiért felelős munkatársával beszélgettünk a FISE múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
A kulcsszó: minőség.
Meséljetek, dióhéjban, mi is az a FISE?
MR: A Fiatal Iparművészek Stúdiója 35 évvel ezelőtt jött létre, azzal a céllal, hogy segítse a pályakezdő iparművészeket a diploma utáni élet megindításában: könnyebben jussanak információkhoz, találják meg a közönséget. Jelenleg évi 16 kiállítást szervezünk itt a Kálmán Imre utcai galériában, egy-kettő csoportos, egyesületi kiállítást külföldön és eljutunk vidéki városokba is, évi egy-két kiállítással. Ezeken kívül vannak különböző projektjeink, előadásaink, FISE Esteket tartunk, Mátranovákon alkotótáborokat szervezünk nemzetközi vendégekkel. Hozzánk fűződik a Design Párbaj “megteremtése” is, emellett rendszeresen részt veszünk a Design Héten, sőt a Visegrád Artist Residency Programnak is részesei vagyunk. Nagy büszkeségünk, hogy az Ékszerek Éjszakáját is FISE tagok szervezik, ez az elmúlt 3 évben igazán neves esemény lett. Azt mondhatjuk, hogy a FISE ma már megkerülhetetlen a design szakmában. Akik komolyan veszik a szakmát és beletesznek mindent, azok pályájuk építése során nem hagyják ki a FISE-t.
Hogyan indultatok?
MR: 1982-re nyúlik vissza a történet. Ekkor diplomázott az Iparművészetin egy évfolyam, akik reggeltől estig ültek bent a műteremben, dolgoztak, majd a munka végeztével is együtt maradtak, együtt töltötték a szabadidejüket. A diploma megszerzése után ez a közösségi élet hirtelen eltűnt, ezért megalapították a FISE-t. Szükségük volt egy szakmai közösségre. Már a kezdeti létszám is 90 felett volt, az azt követő években pedig megszaporodott a tagok száma, ma már 340 tagunk van.
Hogyan épül fel az egyesület?
MR: A FISE-n belül szakonkénti egységek vannak, jelenleg tíz. A vezetőség is úgy áll össze, hogy minden tag egy-egy iparművészeti területet képvisel. Megfigyeltem, hogy a FISE hasznossága azoknál a szakmáknál kiemelkedő fontosságú, azoknak tud a legtöbbet adni, akiknek a munkája anyagok közvetlen alakításával kapcsolatos. Ilyenek az ötvösök, a textilesek és a keramikusok. Ők azok, akik otthon dolgoznak ugyan, de a kész munkákat kiállításon szeretnék megmutatni vagy fontos találkozniuk a vevőkkel. Velük szemben például egy grafikus vagy fotós online is tud dolgozni és munkát végezni, nincs kötve egy bemutatóteremhez. Általánosságban elmondható, a fő szempont a motiváció, hogy együtt erősebbek vagyunk, jobban tudunk kommunikálni, pályázni, célokat elérni.
Hogyan, mikor és ki csatlakozhat hozzátok? Hogyan zajlik a tagfelvétel? Feltétel a művészeti diploma?
KD: Júliusban, amikor a fiatalok végeznek az egyetemen és egyben van a portfóliójuk, mi ekkortájt szervezzük a tagfelvételt. A portfólió és egy személyes beszélgetés alapján döntünk. Fontos hangsúlyozni, hogy nem vagyunk kirekesztőek, nem a végzettség számít, hanem csak a behozott anyag, a portfólió, a munkák kvalitása az, ami eldönti, hogy felvételt nyer-e az illető. Egy teljesen outsider képzettségű, de nagyon jól dolgozó ember felé is nyitottak vagyunk, ilyen pl. Edőcs Márta is. Márta nem művészeti végzettségű, külföldön képezte magát különböző kurzusokon. Remek portfólió állt össze és nagyon jól csinálja azt, amit csinál – így természetesen felvételt nyerhetett.
MR: Megjegyzem, még nyeregtervező tagunk is volt. Különben elmondható, több tanár, de jogász és kertész is található a FISE alkotói között. Vannak olyan kollégák is, akiket egyáltalán nem vettünk fel, viszont egy esetben sem volt ebből feszültség.
KD: Senki sem távozik elkeseredetten, mert akiknek nem sikerül felvételizni, azok is kapnak útmutatást arra vonatkozólag, hogy hogyan és hol fejlődhetnének tovább.
MR: Akit felveszünk, az már képvisel valamit. Régi álmom, például hogy ha valaki kiállít, akkor írja oda a neve mellé, hogy FISE tag. Ez is egy célunk, hogy egy elitebb, minőségi csapat legyen a FISE.
Mit gondoltok, miért vonzó a FISE tagság?
KD: Amikor a fiatalok frissdiplomás művészként kilépnek az egyetemről, kétségbe esnek, hogy eddig ott voltak az egyetemi kiállítások és lehetőségek, de most hol fog kiállítani? Honnan fogja kapni a hírt a pályázatokról? Mindezeknek köszönhetően sokkal nagyobb az érdeklődés a FISE iránt és igyekszünk is kiszolgálni ezeket az igényeket. Vannak hírleveleink és pályázatfigyelési rendszerünk, ezeket megkapják a tagok, nem kell körülnézniük a különböző pályázatok után. Álláshirdetéseket, lehetőségeket is továbbítunk nekik. Kiemelném még a Fresh FIShEs kiállítást is, idén szerveztük meg kilencedik alkalommal. Ez január-február magasságában egy bemutatkozó lehetőség az újonnan felvett tagoknak. Volt olyan alkalom is, hogy olyan sok új tagunk volt, hogy két bemutatkozó kiállítást kellett szervezni. Remek lehetőség az is, hogy az összes nagy kiállításra, amit szervezünk, automatikusan meghívunk minden tagot, ilyenek a külföldi szakvásárok is. Rendszeresen részt veszünk a Belvárosi Fesztiválon, idén pedig a Pozsonyi Pikniken is kint voltunk. Ahol lehet, megadjuk az esélyt, hogy a tagok találkozhassanak a közönséggel.
MR: A Galéria emeletén van négy műteremszobánk is, ezeket rendszeresen a tagok rendelkezésére bocsátjuk. Nem határozott időre, a rendszer inkább úgy működik, mint egy inkubátorház. Hadd melegedjen meg és kapjon erőre az alkotó. Sok művésznél felmerül a probléma, hogy hol is kezdje el a munkát, illetve hol folytassa az egyetem után? A mostani budapesti bérleti díjak miatt pedig még rosszabb a helyzet. Van egy nagyobb, közös terünk is, ott szervezzük a FISE Esteket, a Design Párbajt és az egyéb programokat, mikor mire van igény: volt már angol tanfolyam, varró tanfolyam és jogi tanácsadás is.
Kicsit elszakadva a FISE-től, hogy érzitek, mi a helyzet magyar iparművészet, design fronton?
KD: Körülbelül tíz évvel ezelőtt, a Wamp megindulásával volt egy hat-hét éven át tartó felfutás itthon is, mindenki magyar design tárgyat szeretett volna venni. Úgy érzem, hogy ez már lecsengett és az emberek újra visszatértek a külföldi design és high fashion fetisizmusba. Nagyon jó időszak volt, ezt több tagunk is érezte, viszont az igazán szép időszak véget ért. Többek között emiatt is szeretnénk külföld felé nyitni, ami persze nem könnyű.
MR: Pozitívum, hogy sok fiatal választja ma a kreatív szakokat, remélem ez a mi tevékenységünknek is köszönhető, hiszen Budapesten és az országon belül is, kiállításainkkal visszük el az iparművészetet a fiatalok közé. Immár benne van a levegőben, hogy érdemes művészeti (nem csak képzőművészeti) pályát választani, ebben kipróbálni magukat. Ez is azt jelzi, hogy van feladatunk, tennünk kell róla, hogy mindig legyen utánpótlás. Ha nincs a FISE, akkor szinte már alig van szervezet, aki a designt képviselje.
KD: A vidéki kiállításaink sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a szombathelyi kiállításunkat a helyi szakemberek az év egyik legjobb tárlatának tartották és büszkék voltak rá. Mindenkit meglepett, hogy egy teljesen más típusú, igazán tartalmas kiállítást kaptak, ami a látogatókat a vártnál sokkal jobban megmozgatta.
Mire vagytok a legbüszkébbek a FISE életében?
KD: A 35 éves katalógusunk és az évfordulóra szervezett, szeptemberi kiállításunk annyira központi elégedettséget váltott ki, mind a szakma, mind a tagok részéről, hogy ezt mindenképpen kiemelném. Katyi Ádám tervezte meg a katalógusunkat, ami nagyon szép lett és mindenki nagyon örült neki.
MR: Hatalmas munka volt, úgy érzem, jól vizsgáztunk. Ha szabad más jellegű példát is hozni, büszkeségünk, hogy már FISE baba is született! Így kapcsolatépítés szempontjából is jók vagyunk (nevet).
KD: Nagyon jó érzés, amikor két művész, akik korábban nem is ismerték egymást, összefog és közös projekten dolgozik. A külföldi kiállítások és szakvásáros kitelepülések szakmai kirándulások is, itt nem csak babák születnek, hanem közös projektek is. A FISE-ben és egyben a magyar designban is azt szeretik elsősorban külföldön is, hogy ahány tervező, annyi különböző munka. Például ha csak tíz tervezőnk van kint egy kiállításon, az is kicsit olyan érzést kelt a látogatóban, mintha nemzetközi művészek munkáiból állt volna össze az anyag, mert annyira eltérőek az alkotások. A Shapes of Hungary is nagy büszkeségem, ez a FISE külföldi szakvásáros brandje és eléggé befutott az utóbbi időben. A Shapes of Hungary idén harmadszor jelent meg a bécsi Blickfangon, de ott voltunk a 2013-as TENT – Londonon, a 2014-es Designjunctionon. A barcelonai Disseny Hubban Formes d’Hongria címmel kiállítást és konferenciát is szervezett Egyesületünk. 2016-ban a FISE Magyarországot, mint vendég országot két kiállítással képviselte a Litván Designhéten, ahol a 2016-os Litván Design Díj (Good Design) odaítélésében két zsűritag delegálásával is nagy szerepet játszott.
Milyen tervei, vágyai vannak a FISE-nek?
KD: November végén egy kifejezetten design vásárra megyünk Ostravába, Csehországba kiállítani, szeretnénk minél jobban teljesíteni, minden szakágból viszünk ki tervezőket. És hogy mit jelent minél jobban teljesíteni? Nekünk tényleg az a siker, ha egy FISE tagunk elismert tervezővé válik és ebben a külföldi útjaink nagy szerepet játszanak. Tagjaink között számos nemzetközileg is elismert tervező van, mint Borkovics Péter, Simon Zsolt József vagy Tompa László. Például Tompa László is a FISE Shapes of Hungary kiállításán futott be, most is az a vágyunk, hogy a kiállított tervezők esélyt kapjanak a nemzetközi elismerésre. Kifejezetten úgy válogatjuk be az embereket a kiállításokra, hogy arra az adott országra vonatkoztatva legyen jó a design. Nem ugyanaz az anyag megy ki Barcelonába, mint például Bécsbe vagy Londonba, mivel teljesen más az ízlés. Most a csehekhez próbáltuk összeválogatni azokat a dolgokat, amiket odavalónak érzünk, végül egy nagyon letisztult vonal alakult ki, amiben olyan kuriózumok kapnak helyet, mint például Hegedűs Zsanett ezüstszálas ágyneműi vagy Strohner Márton karakteres porcelánjai. Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy fog sikerülni.
MR: Hosszútávon pedig az a feladatunk, hogy működésünket, az alkotók támogatását folyamatosan tudjuk biztosítani, ehhez ügyesen és okosan támogatókat keressünk. A politikától most is függetlenek vagyunk, de szeretnénk anyagilag is önállóbbak lenni. Projektjeinket, mint a Mátranováki FISE Alkotóház, a Shapes of Hungary kiállítások vagy az Ékszerek Éjszakája, tervezzük erősíteni. Ugyanez vonatkozik a FISE Estekre is, örülnénk, ha rendszeresebbek lennének és keresett eseménnyé nőné ki magát. Külföldön is jó lenne Design Párbajt szervezni, elterjeszteni. Minden egyes területen jobbá és aktívabbá akarunk válni, ezt megvalósítani nagy feladat, de hisszük, hogy sikerülni fog.
Ha betekintenétek a FISE világába, látogassatok el a galériába, legközelebb Varga Gábor Ákos fotográfus “Valahol” című kiállításával találkozhattok!
Írta: Csalár Dorina
Fotók: Tóbi Gergő
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
