
Napló
„Ezt így ki veszi fel?!” – Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!
„Ezt így ki veszi fel?!”
Olvashattuk, olvashatjuk és olvasni fogjuk minden egyes divattal kapcsolatos összegző alatt Magyarország legnépszerűbb (nem divatorientált) online portáljain és azok közösségi felületein. Teljesen mindegy, hogy egy red carpet eseményről, gáláról, filmpremierről vagy egy londoni bemutatóról van szó a divathetek tengerében. A lényeg, hogy mindenkinek megvan a véleménye. Nos, nekem is.
A kifutótól az üzletekig
Önjelölt szakértőink legfőbb kérdésére talán a divatbemutatók és divathetek esetében tudom a legegyszerűbb választ adni: senki sem fogja egy az egyben ugyanúgy viselni ezeket az összeállításokat. A divatvilágot csak olykor-olykor figyelő közönség folyamatosan sarokba próbálja szorítani “szerencsétlent”, legyen szó egy már klasszikus sziluettről vagy épp egy formabontó összeállításról. Végeredményben sosem elég jó, kielégítő vagy kreatív a többségnek. Ebből a jelenségből kiindulva kezdtem el azon tanakodni, hogy mi is a divat célja, küldetése. Úgy gondolom, hogy az a tradíció, miszerint a fashion week során mindig a rákövetkező szezon kollekcióit láthatjuk (leszámítva a Burberry-t, amely ugye szezonok óta a “See Now, Buy Now” koncepciót követi) már sejteti, hogy nem a jelenben és természetesen nem is a múltban szándékoznak lubickolni, sokkal inkább a jövőben. A (nem olyan távoli) jövőtől pedig milyen elvárásaink lehetnének, ha nem a nagy változások, váltások és megújulások korát hirdető ready-to-wear kollekciók? Itt pedig vissza is kanyarodnék a kérdés megválaszolásához, hiszen nagyon sok esetben azok a kollekciók, amelyek kiverik a biztosítékot nem kerülnek be az üzletekbe olyan formában, ahogy azt a bemutató során megtapasztalhattuk. Ennek több oka is van. Egyrészt ott van az a bizonyos show kifejezés, amely ha jobban belegondolunk már sejteti, hogy a komoly szakmai élmény mellett valamelyest lekötni, elkápráztatni is akar. Másrészt a leglátványosabb ruhák és kiegészítők nem is a boltok polcaira készültek, csupán a tervező és a kreatív csapat víziójának kiteljesedését szolgálják, ezért is nevezhetjük őket image daraboknak (ezek azok a kreációk, amelyek az adott márka hitvallását, stílusát és látványvilágát a legerőteljesebben kívánják reprezentálni). Harmadrészt ahhoz, hogy egy kollekció a brand minden üzletében megjelenjen elég komoly szűrőn kell átmennie a HQ irodában. Ehhez kapcsolódóan egy egészen konkrét élményem van a legutóbbi Milan Fashion Weekről, amikor a Max Mara bemutatót követően jó szokásukhoz híven a cégcsoport megrendezte pár nappal később a re-see eseményüket (a re-see lehetőséget ad a szakmának, hogy a show után ne csak egy elsuhanó modellen, hanem testközelből is megvizsgálhassa a legújabb kreációk részleteit a brand showroomjában – általában időpontot kell egyeztetni előtte az illetékessel). A történet lényege pedig annyi, hogy amikor épp megérkeztünk a csapatunkkal a showroomba, körülbelül 7-8 ember egy óriási asztalnál döntött a kollekció sorsáról. Melyik piacra milyen színállás lenne megfelelő? Melyik kiegészítő válhat leginkább közönségkedvenccé? Mi legyen a “show piece” (kizárólag a bemutatóra elkészített ruhák) ruhákkal? Ezekre keresték a választ több szempontot vizsgálva.
A kulturális attribútumok
Agymenésemet az első pontot figyelembe véve a kulturális attribútumokkal folytatom, elvégre nagyon erősen kapcsolódik a témához – már ami a piaci igények és lehetséges buktatók figyelembe vételét illeti. Én személy szerint úgy tapasztaltam, hogy a legtöbb ilyen változás a ruhák hosszát illetően következik be az idő során. Különösen ha egy picit az ázsiai piac felé tekintünk, ahol az átlagmagasság nem kedvez az alacsonyabb közönségnek. Ezzel nagyjából el is árultam a jelenség lényegét, amely bizony gyakran varázsol egy-egy (a kifutón még) estélyi ruhából egy meglehetősen kurta hosszúságú koktél ruhát mire az összes shop polcaira megérkezik. Ezzel pedig a vásárlók a tükörbe nézve sokkal elégedettebbek lesznek, elvégre optikailag megnyújtja a lábakat. A második helyen a színek állnak a nagy változtatások kapcsán. Hogy miért és mennyire számít a szín? Ó, nagyon sokat! Sőt, többet mint azt el tudnánk képzelni. Itt nem is az év színéről, a legnagyobb trendszetterekről vagy a legnépszerűbb színösszeállításokról van szó, hanem az adott kultúra, közösség tradícióinak figyelembe vételéről, ugyanis egy rossz színválasztás és a piac sajátosságainak megfelelő ismerete nélkül bizony óriási buktatókkal találkozhatunk, így márkanépszerűség és bevételi források tekintetében egyaránt. A kulcsszó sok esetben az asszociáció. Egy konkrét példát is megosztanék veletek, de természetesen márkanév nélkül, hiszen egy hazai brandről van szó. A történet lényege, hogy egy korábbi kollekciójuk egyik legmeghatározóbb színe egy bizonyos kék szín volt, amely az európai tapasztalatok alapján egy népszerű, divatos árnyalat, ezzel ellentétben az amerikai piac már egy egészen más tészta volt. Ugyanis az a kék tónus, amely a kollekciót jellemezte az Egyesült Államok vonatkozásában az egészségügy, valamint orvosok és nővérek legfőbb színe volt, így az ott élő potenciális vásárlók azonnal a kórházakra asszociáltak. Ez később azt eredményezte, hogy a meghatározó szín helyett egy új színállásban került piacra az említett országban a kollekció jelentős része.
A nemiség kérdése
Ó, igen! Az egyik kedvenc témám következik. Magyar nők és férfiak ezrei (nyilván nemzetközi szinten is találkozunk ezzel a jelenséggel, de én most maradnék az ország határain belül), ha nem is egyszerre és egy emberként, de rengeteg komment – és kérdő-, valamint felkiáltójel – formájában próbálja ízekre szedni a Gucci vagy épp a Palomo Spain legújabb kollekcióit, miközben mindannyian birtokában vannak az univerzális szépségideál legmagasabb szintű ismeretének, nevezetesen, hogy mitől férfi a férfi és mitől “igazi” nő egy nő.
“Hol vannak az igazi férfiak?”, “Mióta divat bohócnak öltözni?”, “Akkor most trendi b.zinak lenni?”, “Az én pasim biztosan nem vesz fel ilyen ocsmány ruhákat, de akkor kinek csinálják?”
Cikáznak a kérdések – szinte kivétel nélkül – minden szezonban. Mindenkit megnyugtathatok, a fent említett és sokszor “kikezdett” márkák közül egyik vásárlói sem fogják egy az egyben ugyanúgy viselni a bemutatóra szándékosan látványosabbra stylingolt szetteket. A Guccit senkinek sem kell bemutatnom, ráadásul minden negatív kommentár ellenére a számok elég erőteljesen rácáfolnak azokra, hiszen Alessandro Michele kezei alatt kivirágzott a brand és ismét a világ vezető luxusmárkájává vált pár szezon alatt. Ha nagyon szeretnénk választ kapni a kezdeti kétkedésre (még talán a szakma konzervatívabb részétől is), akkor nagyjából onnan volt eredeztethető, hogy az Alessandro előtt a márka kreatív igazgatójaként tevékenykedő Frida Giannini nyolc év alatt egy egészen más típusú Gucci nőt és férfit teremtett, amelyek sokkal inkább a klasszikus értelemben vett olasz divatot közvetítették az sokszor szexi, mégis elegáns és kifinomult részleteivel. Ez persze így van jól, hiszen előtte Tom Ford is teljesen másképp látta a brand örökségét és formálta azt a saját alkotói nyelvére. A Palomo Spain már kevésbé lehet ismert, hiszen egy viszonylag friss, 2015-ös márkáról van szó, amely tervezője és kreatív igazgatója Alejandro Gómez Palomo, aki előszeretettel keveri a dráma spanyol férfiak karakterességét a londoni utcai divat bohém és merész sajátosságaival – utóbbi nem véletlen, hiszen a brit fővárosban végezte tanulmányait. A sokszor meglehetősen sok feminin részletet és megoldást sem nélkülöző tervező csak férfiaknak szánt kollekciókat tervez, azonban a szakma imádja és elismeri munkásságát, tavaly pedig egy GQ díját is átvehetett “Live Act of the Year” kategóriában, múlt héten pedig Olly Alexander, a Years&Years zenekar énekese is az általa tervezett ruhákban hódított a Brit Awards vörös szőnyegén. Természetesen sok online portál előszeretettel hoz létre “clickbait” cikkeket a munkáival kapcsolatban, miközben meg sem próbálják megérteni a mögötte rejlő üzenetet. Mondhatni előszeretettel néznek, csupán nem látnak.
A vörös szőnyeges megjelenések
A díjátadók és gálák kellős közepében vagyunk, hiszen mindjárt itt az Oscar, azonban a Grammy vagy a Golden Globe alapján már kaphattunk némi ízelítőt abból, hogy a sztárok körülbelül milyen stílusú és fazonú ruhákat választanak ebben a szezonban kreatív csapatukkal. Ráadásul szerintem a divat egyik legalapvetőbb missziója és jellegzetessége, miszerint a jelen kor társadalmának lenyomata relevánsabb állítás mint valaha, hiszen nem kevés politikai állásfoglalással találkozhattunk az elmúlt időszakban a vörös szőnyegen. Nem mellesleg ennek az egész cikknek az alapötlete is egy a Grammy red carpet megjelenései kapcsán – véleményem szerint – nem túl jól megfogalmazott írás az arra érkező kommentek hatására született meg a fejemben. Maradjunk is ennél a legutóbbi díjátadónál, ahol például az arany gramofonokért a legnagyobb eséllyel induló hírességek előszeretettel öltöznek át háromszor, sőt négyszer az este folyamán, kezdve a vörös szőnyegtől, a gáláig, az esetleges fellépésig, majd az egészet lezáró after party sajtófaláig. Talán a legnagyobb értetlenséget és néhol felháborodást keltő szett Cardi B nevéhez köthető. Az eseményre való érkezéskor és az este hátralévő részében csak és kizárólag vintage Thierry Mugler ruhákat viselt. A francia tervező híres szoborszerű és látványos ruhakölteményeiről is, így magát az énekesnőt is – aki nem mellesleg a Grammy történetében az első női rapper, aki megnyerte a legjobb rap album díját – kétségtelenül hosszú évekig a vörös szőnyeges stíluselemzések egyik meghatározó alakjává tették ezáltal, melyet amúgy a rendkívül tehetséges stylistjának, Kollin Carternek is köszönhet. A sokat vitatott ruha online rendkívül megosztotta az embereket, pedig tényleg pár kattintás és meg is értették volna, hogy divattörténeti szempontból ez mekkora jelentőséggel bírt mindkét fél pályafutását illetően. A már-már Botticelli ikonikus alkotását, a “Vénusz születése” című festményt megidéző kreáció egyébként a divatház 1995-ös bemutatóján debütált, mégpedig a márka fennállásának huszadik évfordulója kapcsán megálmodott kollekció keretén belül. A többek között rózsaszín és fekete szaténből készült ruha igazi “showstopper” darab volt, amikor Simonetta Gianfelici megjelent benne a kifutón, akárcsak Cardi B a Grammy vörös szőnyegén.
A Vogue magazin egyébként végigkísérte a szettek születését, így a díjátadó másnapján napvilágott látott az alábbi videó.
Ugyan zárójeles gondolat, de nem mehetek el szó nélkül, amellett a fergeteges marketing fogás mellett, amely körülölelte az egészet, hiszen a legendás Manfred Thierry Mugler márciusban saját retrospektív kiállítását nyitja meg az MMFA-ban (The Montreal Museum of Fine Arts), így óriási reflektortfényt kapott a designer munkássága.
Visszatérve a cikk problémafelvetéséhez: amit Cardi B megjelenése kapcsán leírtam természetesen egyik ilyen online portálon sem jelent meg, elvégre ez nem hozott volna olyan számokat, így maradtak az alábbi jelzők a címekben és headlineokban: “mint egy rossz jelmezbál”, “borzasztó és nevetséges”, “hiába a pénz, ha stílus nincs”. Csak remélni tudom, hogy egyszer egy olyan emberre bízzák az ilyen jellegű ruhamustrákat, akiben legalább akkora alázat van a saját munkájuk iránt, mint tisztelet az embertársai és más szakterületek felé még akkor is, ha az nem tartozik a legfőbb érdeklődési körébe a szerzőnek vagy a szerkesztőség bármely tagjának. Szerintem ebben az országban jelenleg a legkevésbé sincs szükség a negatív hozzáállás erősítésére. Nem tudom, hogy ti hogy vagytok vele, de én egy jó cikktől azt várom, hogy valamit olyat adjon, amire szívesen emlékezem vissza – pláne divat témában.
Pontosan emiatt én sem szeretném itt lezárni ezt az írást, hiszen azért jócskán találunk ellenpéldát bármelyik felsorolt téma esetében. Kezdve a magazinok egyre sokszínűbb címlapjaitól és editorialjaitól az olyan elképesztő sikereket megélt kiállításokig mint az Alexander McQueen munkásságát méltató “Savage Beauty” (bocsánat, átléptük az országhatárt), amely számomra megtestesítette mindazt, amire a legnagyobb szükség lenne manapság: a szépség egy egészen más jellegű újradefiniálására. Mert mindenkinek egészen más a szép, a különleges vagy épp a karakteres, mégis megfér egymás mellett mindenféle ember, összeállítás vagy épp kiegészítő. Igen, mindenkinek lehet véleménye, a kérdés csak az, hogy annak leírása előtt vagy után kezdünk el gondolkozni és a dolgok mögé látni.
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
