
Divat
BCS ARCHÍV: A FEKETE ADDIKTÍV?
A divatesemények alkalmával újra és újra felmerül bennem a kérdés, hogy miért ragaszkodnak a divatszféra meghatározó alakjai ennyire a fekete színhez. Elvégre egy kreatív szakmáról beszélünk, ahol a színek és minták játéka a minimális elvárás lehetne a külső megfigyelők aspektusából. A divat szó hallatán a legtöbb ember merész színkombinációkra és bátor anyaghasználatra gondol, ám a valóság cseppet sem ennyire izgalmas, vagy mégis?
A fejemben motoszkáló kérdés megválaszolásában sokat segített az Intelligent Life magazin 2011-es novemberi számának egyik izgalmas publikációja, amelyet Rebecca Willis írt. A cikk célja az volt, hogy az író elmagyarázza, miért képtelenek elengedni a fekete színt a tervezők (idézem: “Fashion designers can’t leave black alone.”) Ebben az írásában elmesélte, hogy egy barátja még az ezredforduló előtt éppen a London Fashion Week egyik bemutatójáról tartott hazafelé, amikor beszállt egy taxiba (a mellette elhaladó fekete ruhát viselő tömegből kikászálódva), majd a sofőr száját a következő szavak hagyták el: “Mi ez, valami vallási szekta?”
A fent említett szituációt megélő személynek ez volt az a pont, amikor elgondolkodott azon, hogy a divatban a fekete egy rendkívül kultikus szín és ez a sofőr valamilyen szintén igazat mondott, hiszen számos olyan vallási gyülekezet létezik, akiknek a divattól ugyan független (szokás és trend között nagy különbség van), de állandó és adott árnyalatú viselete van. S bár a ’90-es években átéltek óta sok idő eltelt, a gardróbokba is egyre több szín és minta költözött, ugyanakkor a fekete ereje bizonyítottan csábítóbb lehet sokak számára. Mindezt annak ellenére, hogy a nemzetközi divatpiacon egyre gyakrabban hangoztatták, hogy éppen a piros, a pink vagy a kék az új fekete.
A változás lassúságát előrevetíti annak a ténye, miszerint az eBay-en való keresgélés során háromszor több fekete ruhára, illetve kiegészítőre találhatunk, mint az egyéb tónusú termékre. A NET-A-PORTER oldala tovább erősítette ezen állításomat, ugyanis ott is hasonló helyzet alakult ki az elmúlt években.
A kérdés ugyanakkor még mindig adott: mitől etalon a fekete? A cikket író Rebecca élete minden egyes percében a saját részének érezte ezt a színt, mindig és minden körülmények között viselte, azonban amikor előfordult, hogy elhagyta “védjegyét”, a barátai már egészen másképp tekintettek rá és önmaga is úgy érezte, hogy egy teljesen más ember az, aki azt a bizonyos világosabb ruhadarabot viseli. Számára a fekete biztonságot és kényelmet nyújt a mindennapokban. Mindez azonban cseppet sem ilyen egyszerű, hiszen a fekete szín a társadalomban sokkal meghatározóbb mint gondolnánk. Elég csak az egykori elnyomókra (nácik, fasiszták) vagy a szubkultúrákra gondolnunk (punk, goth). Ugyanakkor elgondolkodtató, hogyan lehet egyszerre a vallási szervezetek (apácák, papok, zsidók) és a latex szexháziállat szerepében tetszelgő fétis fanok leggyakrabban alkalmazott színe. Mindemellett ide sorolhatnánk a boszorkányokat vagy éppen a bírókat és az öngyilkosságot fontolgató, a társadalom által leginkább deviánsnak ítélt egyéneket is. Gondoljunk csak bele! Nincs a világon még egy olyan sokoldalú, változatos és flexibilis colorit, mint a fekete, hiszen egyszerre alkalmazzák alkalmi, munka- és egyenruhák esetében.
Nádler István Nr.10 – 2002, 140×120 cm, olaj – vászon – magántulajdon
Az Oxford Dictionary a legsötétebb színként definiálta a feketét mint fogalom (“of the very darkest colour”). Azonban szigorúan véve ez nem is feltétlenül mondható színnek. Ugyanis a fekete elnyeli a látható hullámhosszú fényt, akárcsak ahogyan a fehér tükrözi őket. Nem véletlenül nem találni a feketét a tradicionális akvarell palettákon, hiszen az ún. “watercolouristák” úgy vélik, hogy a fekete lényegében csalás, hiszen mindenben megtalálható. Sőt Van Gogh volt az, aki megemlítette Frans Hals fontos szerepét a fekete szín, művészetekben való alkalmazásával kapcsolatban. Frans a feketének 27 árnyalatát alkalmazta festészete során.
A fekete hiányérzet, nem pedig jelenlét.
Azt hiszem, ez a legfőbb oka annak, hogy annyi különböző jelentéssel bír ez a szín, hiszen eltérő jelentések vetülnek rá, akár a saját, akár más kultúrákban. Ez a kijelentés azonban még tovább bonyolítja a gondolatmenetet, mert általában véve azt halljuk, hogy amikor egy szobát sötét színnel festünk ki, akkor az a tér sokkal kisebbnek fog tűnni, mint egy világosabb púder szín esetében. Mindezekkel teljes mértékben ellentétben áll a fekete. Ha jobban belegondolunk, akkor egy feketére festett szoba nem a kisebb tér érzetét kelti, hanem a végtelen tér és sötétség tárul elénk.
A világ talán egyik legvonzóbb színéről Sárkány Kinga, pszichológust is megkérdeztem:
“…Lüscher szerint a fekete ‘magának a színnek a tagadása’. Egyrészt kulturális vonulata van, hiszen nyugaton a fekete szín viselete a gyász kifejezése. Elvonulás a világtól, a világi örömöktől, mindentől, ami színes, világos, boldog (így például egyes szerzetesrendek ruhája, akik a lemondást, aszkézist jelzik így). A hagyomány szerint körülbelül egy évig kell feketében járni, ha gyászolunk valakit: eddig lemondunk a világról. Ez egy köznapi, kulturális értelemben vett fekete ruha használat.”
A pszichológus a fekete szín másik kulturális hátását is elemezte:
“…a divat, illetve a közép, inkább felső osztály eleganciájának (‘egyszerű, de nagyszerű’) kifejezése – továbbá ünnepnapok és hétköznapok közti megkölünböztetés. Nem gondolom, hogy ezen túl olyan sok különbség lenne a művész, illetve hétköznapi emberek közötti fekete szín használatban. Egy esetleges újabb kulturális irányzat a rockeres, darkos szubkultúra. Ők a boldogtalanságot, lemondást, fájdalmat; vagy épp a sötétet, agressziót, erő(szakosságo)t fejezik ki. “
Kinga továbbá azt is hozzátette, hogy a fekete színhez társul a gonosz, ördögi, pokoli is: ennek lehet gyökere a túlvilághoz kötődő pokol jelenléte, amely a legtávolabb van a mennyország világosságától; de a fénytelenség, tisztátlanság és tisztátalanság kifejezések is szóba jöhetnek. A sötétség a bűn képzetét kelti. Ugyanakkor sötétedéskor jelennek meg a szörnyek, boszorkányok is. Ehhez kapcsolódik a vad, érzéki, titokzatos nőideál is, a femme fatale. Az erotika, csábítás mindig a fekete (illetve piros) színhez kötődött.
Ha színszimbolikai értelemben nézzük, akkor a fekete szín a sötétség, a gonosz, a halál és a rejtély színe (szomorú, komor, lemondó érzések). Egyrészt benne van az üresség, a kezdeti káosz (gondolhatunk akár az anyaméhre is), másfelől azonban rengeteg lehetőséget rejt magában: az alapvető változások időszakát jelenti. A művészethez (művészekhez) kötheti még az a tény, hogy a fekete szín a tudattalan szimbóluma, a tudat elvesztését (vagy inkább módosulását?) is jelképezi. Az alkotás folyamatában is jelképesen jelen van a tudattalanban vájkálás, az alkotás mint a tudattalan reprezentációja (mondjuk ez elsősorban a avantgárd – például dada – és főleg a szürrealizmus). Azonban nem kell szürrealista művésznek lenni ahhoz, hogy az alkotási folyamat kapcsolódjon a tudattalanhoz vagy tudatvesztéshez – ismerjük a művészek életvitelét:
“A fekete szín megjelenése továbbá a tudat határtalan kreativitására is utalhat, az ismeretlen vonzerejére.”
– Sárkány Kinga, pszichológus
A szubkultúrák és az azokban gyakori fekete szín lényegében egy ellenkulturális mozgalomnak felelt meg, hiszen ahogyan azt Zsolt Péter, Divatszociológia című könyvében is megfogalmazta:
“Az antidivat irányzataiban az erkölcs mindig ideológiává érik.”
A punk stílus és életvitel leginkább az ideológiában és nem a formában keresendő. Ugyan a hippik a békére és az emberi test szépségének élvezetére buzdították a társadalmat, ezzel szemben a punkok kultúrája egy teljesen más vonalat képviselt. A punkok öltözködési stílusa rendkívül jellegzetes, elég csak a fetisizmus oldaláról megközelítenünk a különböző punk viseleteket. Szegecsek, bőr, csatok, gumik és olykor össze nem illő anyagok párosítasa jellemzi a karakteres és erős szexualitást sugárzó összeállításokat. A punkok kultúrája megköveteli a saját testükkel való kínzó bánásmódot, csakúgy, mint egy afrikai törzs esetében, tehát abszolút törzsi szerveződésűek. A csoport a “semmi hatalmat senkinek” elvét követi és hirdeti, s emiatt külön érdekességnek számít, hogy a közönség, azaz a társadalom egyéb tagjai mégis tolerálják viselkedésüket, sőt bizonyos öltözködési jegyeket sokszor átvesznek az utcai divat adott területei. Elég csak a 2010 óta hatalmas népszerűségnek örvendő szegecs-mániára gondolnunk, amelynek újragondolását a Burberry (Prorsum – a brand high quality termékeinek megnevezése) márka hozta újra köztudatba, majd később az olcsóbb fast fashion márkák, így például a Zara, illetve a H&M mellett számos brand alkalmazta több szezonon keresztül az új kollekcióikban.
Természetesen nem kell mindenáron ennyire a háttérbe tekintenünk ahhoz, hogy megértsük az emberek fekete iránti évszázados vonzalmát. Számos gyakorlati érv is szól a “legsötétebb szín” mellett. Rebecca interjúi során a legtöbbször azt a választ kapta: “mert könnyű”. Ez a válasz több dolgot is magába foglal, hiszen az elkoszolódott részek abszolút nem látszódnak egy fekete ruhadarabon, másrészt egy olyan színről van szó, amely mindenhez illik és könnyebb hozzá akár egy-egy merészebb árnyalatú kiegészítőt találni. Azonban a gazdasági vetületéről sem szabad megfeledkeznünk, ugyanis a fekete egy olyan szín, amely akkor is jól néz ki, ha egy olcsóbb ruháról van szó. Tehát minden körülmények között egységes lookot kölcsönöz viselőjének.
Mint korábban említettem, a tervezők és az egész divatvilág sem tudja könnyen “elengedni” a feketét. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Betty Jackson designer munkái, akinek a Debenhams-ban árusított kreációira már csak egyszerűen a “Betty Jackson Black” címkét használják. Azonban számos világhírű tervező tette le a voksát a fekete mellett. Bár Mary Katrantzou a zseniális és erős színekkel tarkított printelt kreációiról híres, a fiatal művész mégis csak feketét hord (minden körülmények között). Erről korábban többször is nyilatkozott: szerinte az emberek elvárják a női tervezőktől, hogy reprezentálják alkotásaikat életmódjukban, öltözködésükben. Azonban sokkal inkább szeretné ha munkáira koncentrálnának művészetének követői, nem pedig a gardróbja tartalmára. Őt a fekete “megtisztítja” a rengeteg színnel és mintával való fárasztó munka után.
Ráadásul ki ne ismerné Yohji Yamamoto híres mondatát, amiben a feketét egy rendkívül szerény, visszafogott, ugyanakkor meglehetősen arrogáns színnek határozta meg. Egyszerre könnyű és titokzatos viselet, de mindekelőtt azt üzeni ez a szín, hogy “ha te nem zavarsz engem, akkor én sem foglak” (“Black is modest and arrogant at the same time. Black is lazy and easy – but mysterious. But above all black says this: ‘I don’t bother you – don’t bother me’.”).
Marie-Christine Brunin szerint (aki egyébként Nagy-Britanniába hozta a Zara üzleteket) a fekete a tévhitekkel ellentétben nem tesz mindenkit egyformává. Épp ellenkezőleg! Ez a szín az ember kisugárzásra és egyéniségére fokuszál, amelynek legfőbb központja az arc.
Korral jár?
A köztudatban elterjedt hiedelem, s az utcai divat csak megerősít abban, hogy az idősebb nők inkább pasztell színeket viselnek, mert üresnek érzik a fekete színt önmagában. Ugyanakkor, ha mégis egy-egy összeállításukon eluralkodna a legsötétebb szín, valamilyen kiegészítővel vagy kendővel igyekeznek egyensúlyt teremteni az outfitben. Ezt a viselkedést az elmúlástól való félelemmel is magyarázhatjuk (az özvegységtől való félelem). Kétségtelen, hogy a magyar kultúrában még mindig nagyon fontos a gyász (bár leginkább kisebb közösségekben, településeken), amely szintén a fekete színnel hozható kapcsolatba. Ennek ékes bizonyítéka Németh László 1935-ben kiadott műve, amely a Gyász címet viseli.
A Gyász a magyar irodalomnak egyik legszámottevőbb lélekrajzi írása. Főhőse, Zsófi egész életét a gyásznak rendeli alá – gyászolja férjét és gyermekét, eltaszít magától mindenkit, azokat is, akik a részvét, a vigasztalás szavaival fordulnak hozzá. Tehát főhősnőnk lemond a világról.
A hétköznapi embereknek kényelem, a tervezőknek kihívás, a festőknek bravúr és ez az, ami olyan utánozhatatlanná teszi a világ legsötétebb színét, a feketét.
Cover fotó: Farkas Éva
Maszk: Sármán Nóra
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
