
Divat
BCEFW – Biztató Szerelemgyerek
Egy vallomással kezdeném: körülbelül három szezon óta nem volt sem erőm, sem energiám górcső alá venni a mi kis divathetünket. Ennek egy roppant egyszerű oka volt, mégpedig az, hogy csak ismételni tudtam volna magamat az esemény hiányosságai vagy épp mellényúlásai kapcsán, amely az első és a harmadik analitikus írásom után is csak süket fülekre talált. Így talán érthető az is, hogy utoljára a We Love Budapestnek nyilatkoztam a Ludwig Múzeumban megrendezett Mercedes-Benz Fashion Weekről, de ott is sokkal inkább a tervezők által bemutatott kollekciókról. Azóta azonban több nagy váltás történt a kezdeményezés alakulását illetően, amelyekről érdemes és kell is beszélnünk – pontosabban írnom.
Idén a Magyar Turisztikai Ügynökség vette át a divathét szervezését, amelyet a történet állami vonatkozása miatt nem túl bizakodóan fogadott a szakma. Politizálni továbbra sem szeretnék az oldalon, így erre most sem szeretném kiélezni a gondolatmenetemet. Ráadásul jómagam minden esetben a közép-európai designer szféra támogatásáért voltam, vagyok és leszek jelen minden további rendezvényen. Itt azonban kénytelen vagyok szakmai szempontok alapján felhívni a figyelmet egy fontos pontra – amely talán leginkább kollegáim számára lesz mérvadó -, miszerint a világ vezető divathetei (London vagy épp Milánó) szintén állami forrásból finanszírozzák a fiatal designerek sikereit és céljaik elérést, másrészt a korábban a Design Terminál által szervezett esemény szintén hasonló gyökerekkel rendelkezett. Ezért talán kár is ezen filozofálni, sokkal inkább bízzunk abban, hogy a sok ígéretes tervező még több lehetőséghez fog jutni a szervezeti átalakulások következtében.
Cikkem első felvonásában három aspektusból vizsgálom az április végén első alkalommal megrendezett Budapest Central European Fashion Weeket (a továbbiakban: BCEFW), mégpedig a nyitónapot megelőző szakmai est, a helyszín és szervezés, valamint a tervezői szelekció szempontjából. Hogy miért is választottam ezeket a pontokat? Az elmúlt években talán ezek hozták magukkal a legtöbb kérdőjelet, így talán a párhuzamok vagy épp ellentétek is sokkal közérthetőbbek lesznek.
Amiben mindenképp már az elején egy fontos változást elkönyvelhetünk az az, hogy a BCEFW rendszeri felépítése és koncepciója minden eddigieknél jobban hasonlít például egy London Fashion Week-féle eseményre, amely egyébként két-három szezonnal ezelőtt a “Festival” nevet is felvette, ezzel is utalva az egész kezdeményezés sokszínű programkínálatára és az egész várost felébresztő kortárs divatforradalomra. A szervezők láthatóan hasonló tervekkel készülnek, amelyhez már megtették az első lépésetek a bemutatókhoz kapcsolt side-eventekkel és prezentációkkal. Na de ne szaladjunk ennyire előre!
Ugyan talán kevesen tudtak róla, de az első napot megelőző estén egy exkluzív “Front Row Dinner” vacsorán vehetett részt a szakmai közönség, amely az Ybl palotában zajlott. Az efféle összefogást elősegítő események nemzetközi szinten szintén nem számítanak újdonságnak, így divatújságíróként nagyon örültem a meghívásnak és annak is, hogy számtalan falat döntöttünk le olyan kollegákkal, akikkel előtte évekig nem volt lehetőség ilyen kötetlen körülmények között beszélgetni.
A zártkörű eseményre offline meghívó is érkezett, ami ugyan egy apró gesztus, de magával hozta a változás szelét és egy olyan ígéretes jövőképet, ahol egyre több olyan kérdéses pont kerül megválaszolásra – pontosabban megoldásra – , amelyeket korábban évek alatt sem sikerült abszolválni. A vacsora kétségtelenül egy ilyen állomása volt az új kezdetnek, ráadásul a frissen elkészült pop-üzletben szintén lehetőség volt szemügyre venni a legfrissebb tervezői kreációkat mielőtt a Martini Prosecco és Cosmopolitan koktélok hű társaivá váltunk volna egytől egyig.
A szervezést már több pontban érintettem, de még egy szó sem esett a kifutóról, amely nagy átalakuláson ment keresztül. Az ovális alakú építményt egy picit túl soknak találtam a magyar közönség számára, amely mindenképp egy szintén a nemzetközi mintát követő ihletforrásból merítkezhetett, ugyanakkor érdekes volt látni, hogy a legtöbb vendég nem teljesen értette, hogy merről is fognak érkezni a modellek és majdhogynem kétségbeesetten fordulgattak, keresve a kiindulási pontot. Ezt a szervezők részéről aligha lehet hibának tekinteni, hiszen ennek sokkal inkább kulturális gyökerei vannak, miszerint egészen máshoz van szokva a hazai közönség – egyenes, teljes egészében belátható kifutó -, mint Milánóban, ahol egy Max Mara shown szintén ekkora “hézagok” vannak a modellek között, mégsem keresi senki a tekintetével a történéseket. Ennél a pontnál pedig értelemszerűen a szervezőknek önmaguk felé kell feltenni egy fontos kérdést: a szakmai réteget, avagy a jegyeket vásárló divatorientált közönséget helyezik inkább előtérbe a jövőben?
A Várkert Bazár mellett legalább annyi érv szól, mint ellene. Most őszintén, hol lehet megfelelő elosztású és négyzetméterszámú helyszínt találni, amely eléggé impozáns és infrastrukturális szempontból is optimális? Pár szezonnal ezelőtt Londonban a Somerset Housetól áthelyezték a Sohoba az egész divathetet, mondanom sem kell, az elmúlt évek egyik legrosszabb döntése volt a szűkös utcák és tömegek koordinációja miatt, majd rövid időn belül visszatértek az eredeti helyszín mellé. Hasonló párhuzamot vélek felfedezni a hazai kontextust illetően is. El lehet vinni egy ekkora eseményt az Iparművészeti Múzeumba vagy a Ludwig Múzeumba – utóbbi egyébként szintén kedvező választás volt – , de egy biztos, a rendezvény valamelyik pontja mindenképp sérül majd, akár a backstage mérete, akár a kifutó koncepciója vagy épp a kiállító tervezők.
Még mindig van miről beszélni, hiszen a designerek listája is szépen kikerekedett és ezúttal még nagyobb hangsúlyt kapott a visegrádi négyek megközelítés. Ennek köszönhetően több ígéretes cseh, szlovák vagy épp lengyel tervező legújabb őszi-téli kollekciójával is találkozhattunk a kifutón. Itt pedig megragadnám az alkalmat egy fontos újítás kiemelésére, miszerint a magyar divathetek történelmében még sosem volt lehetőségük a különböző intézmények hallgatóinak a “Gombold újra!” projekten kívül – ráadásul tavasszal – diplomakollekciókat bemutatni kifutón és prezentációs formában. Habár a nagy márkákhoz képest néhány vendégnek bizonyára elkerülte a figyelmét ez a fontos változás, számomra rendkívül meghatározó és bizalomgerjesztő volt látni a korábbi diákok csodás és roppant kreatív darabjait egy ilyen kaliberű esemény keretein belül. Természetesen korábban is futottak “Young Talents” néven csoportos bemutatók (a csattanó: már évek óta rentábilis és sikeres márkákat üzemeltető tervezők kollekcióival), de az, hogy ezt a lehetőséget most valóban friss tehetségek kapták meg mindenképp egy óriási dícséretet érdemel.
A bemutató brandek sora jelentősen változatosabb volt az elmúlt évekhez képest, hiszen a minimalista, művészeti vonatkozású kollekciókon át egészen az extravagáns, valamint modern és nőies darabokig, továbbá férfiaknak szánt kollekciókat is felvonultatva minden csapásirány képviseltette magát. A beauty szekció ezúttal is kitett magáért, minden shown, sőt, minden prezentáción is (ez szintén egy fontos innováció) nagyon komoly koncepcióra építkeztek és igyekeztek minden márka markáns stílusjegyét, közvetíteni kívánt értékeit a haj és smink által egyaránt reprezentálni.
A Budapest Central European Fashion Weeken láthatóan csupa olyan szakember dolgozott, akik nyomon követték a korábbi szezonokat és tisztán látták azokat a több sebből vérző logisztikai és koordinációs problémákat, amelyek már hosszú idő óta megoldásra vártak. Pontosan emiatt egy olyan szerelemgyerek született, amelynek ugyan vannak szépséghibái, a megváltozott és konzisztensen felépített rendszernek köszönhetően már elsőre felülmúlta elődeit.
Fotók: Bodnár Zsófi, Holecz Endre, Festy in Style
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
