
Divat
Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?
Egy magyar divatmárkának mindenképp szüksége van a nemzetközi piacra? Kezdjük egy rövid válasszal: nem. Változó, hogy valaki mikor ismeri fel magában a divattal kapcsolatos terveit, néhányan gyerekkori álmokként emlékeznek vissza az első benyomásra, miközben édesanyjuk vagy nagymamájuk mellett ülve maradék anyagokból varrták meg legelső alkotásaikat babáikra. Másokat egy nagyobb felismerés, egyúttal egy óriási karrierváltás terel a divatszakma mezejére. Egy azonban mindenképp közös bennük – függetlenül a háttértől – hatalmas ambíciókkal vágnak bele az építkezésbe és próbálják minél szélesebb körben eljuttatni hírüket Magyarországon vagy épp külföldön – néhányan pedig egyöntetűen azt vallják: “csak külföldre tervezünk”. Legújabb írásomban ezt a témát boncolgatom néhány példa kíséretében.
Magyar erősödés, biztos alapok
Talán a lehető legjobb példa a Nubu stratégiája. Garam Judit (a márka alapítója és tervezője) a könyvemben is többször mesél filozófiájáról, miszerint egy teljesen saját erőforrásokból építkező divatmárkának elsősorban idehaza kell kialakítania egy biztos vásárlói bázist, hogy azt követően erős alapokon tudjon nyitni a külföldi vásárlók felé. Természetesen ehhez elengedhetetlen, hogy a brand termékei akár egy saját üzletben, akár egy olyan multibrand store-ban is megtalálhatók legyenek, melyben a márkához hasonló filozófiával és esztétikával bíró kreációk, brandek kaptak helyet. Mielőtt azonban azt gondolnánk, hogy ez elsősorban azért szükséges, mert a tervező nem hajlandó “keveredni” neki nem tetsző márkákkal (egyébként lehet furán hangzik, de több alkalommal hallottam ilyen panaszt, amelyre csak annyit tudok mondani, ezzel a hozzáállással nem jut messzire az illető – a kulcs a nyitottság). A hasonszőrű termékekre azért van szükség, mert így lehet a legnagyobb az átfedés a célcsoportok között. Egy évek óta sikeresen futó multibrand üzlet esetében pedig nagy valószínűséggel hatékonyabban építhető ki a saját vásárlóközönség (néhány itthoni példa: Repertory, Közben Studio, Mono Art&Design, WonderLab, Margot, Berlin Store). Természetesen léteznek kivételek, számtalan márkát keresnek meg külföldi vásárokon való részvétel vagy épp showroom tagsági lehetőség kapcsán Párizsból és egyéb nagy divatfővárosokból. Ám ezekből érdemes megfelelően szelektálni (akár külső tanácsadót bevonva), mert gyakran nem áll meg négyezer eurónál a havi tagsági díj. Tapasztalataim szerint pedig minimum 3-4 szezonon keresztül – a konzisztens piaci reprezentáció végett – jelen kell lennie a márkának az adott piacon ahhoz, hogy a szakemberek, buyerek kellően komolyan vegyék és felfedezzék maguknak a jelentősebb érdeklődők is.
Saját forrás kontra befektető
Mindenféle túlzás nélkül, egy erős és hatásos külföldi növekedés elképesztő méretű tőkét igényel, így érthető az is, hogy a legtöbb hazai brand esetében ilyen jellegű és nagyobb léptékű nemzetközi terjeszkedésre csak egy erősebb anyagi háttér mellett van lehetőség (mint ahogy a legtöbb esetben, a pénz nem minden, hiszen ezt a magyar márkák is csak erős és megalapozott szakmai tudással képesek kivitelezni – itt jön képbe igazán a megfelelő szervezeti kommunikáció és a csapatmunka is!). Egy olyan forrásra, amely nem elvonja a profitot a hazai fejlesztésektől és a minőség konzisztens megőrzésétől, hanem kifejezetten ebből a célból kerül elkülönítésre a költségvetési tervezetben. Meg sem merem számolni, hány ígéretes márka és tehetséges designer “tűnt el” a hazai palettáról egy rossz befektetői döntés eredményeképp (akár közel húsz éves tapasztalattal a hátuk mögött). Mindenki sietni akar, pedig a “lassan járj, tovább érsz” elve a magyar divatiparban talán az egyik legfontosabb ismérv. Egy picit igazságtalannak érezném, ha a tervezők eltűnéséért csak és kizárólag a befektetőt okolnám, hiszen minden ilyen jellegű megállapodás konszenzuson alapul. Mindenki olvassa a szerződést az aláírás előtt, így leginkább az üzleti terv “gyors sikert” ígérő tartalma lehet a hibás. A “Színfalak mögött” című könyvemben egyszerre találunk pozitív példákat és őszinte vallomásokat is a témában. Egyes márkák teljesen önállóan, a maguk tempójában építkeznek, míg mások pályafutása során olyan lehetőségek lépnek színre, melyek lehetővé teszik a komolyabb terjeszkedést. Nincs is ezzel semmi baj, a lényeg abban rejlik, hogy ne vállaljunk olyat, amit nem tudunk teljesíteni. Tudom, nagyon fényűzően hat, amikor felsejlik a remény egy nagyobb fejlesztéshez vezető úton külső anyagi források bevonása által, azonban mindig érdemes mérlegelni, hogy milyen felelősséget veszünk a nyakunkba – a már meglévők mellé.
Slow fashion és emberléptékűség
Nyolc évvel ezelőtt a legtöbb magyar divateseményen visszatérő igényként, már-már problémaként volt beszédtéma a nemzetközi léptékhez való felzárkózás, miszerint a magyar tervezők is minden divathéten (vagy “Fashion Days”) keretén belül ne az aktuális szezon darabjait mutassák be, hanem a soron következő kreációkat. 2020 elejére (tehát még a koronavírus okozta divatipari felfordulást megelőzően) azonban kikristályozódni látszott egy egészen egyedi, lokális tendencia, amely a slow fashion (a fenntartható, környezettudatos divat egyik kulcsfogalma, amely a tudatos fogyasztást szorgalmazza) jegyében, az emberléptékűséget helyezte a középpontba. Sok alkotó lényegében megelégelte azt az üzleti szempontból (magán jellegű finanszírozás esetén) cseppet sem rentábilis modellt, amelyet azelőtt a külföldi minták akarva akaratlanul is ránk “kényszerítettek”. Oké, természetesen mindez választás kérdése, de bárhogy is nézzük, azoknak a márkáknak, melyeknek nincs külföldi kapcsolata és megrendelője, aki akár több teljes kollekciót tud szezononként rendelni (Na igen, de ott a másik visszatérő probléma: ki fogja mindezt legyártani? Elvégre a varrónők és varrodák folyamatos túlterheltséggel dolgoznak és sok esetben inkább nagyobb nemzetközi márkák óriási megrendeléseit teljesítik.), nincs túl sok értelme egy 35 lookból, azaz összeállításból álló ready-to-wear kollekció korábbi elkészítésére, elvégre a vásárlóközönség mindig az aktuális kreációkból válogat (érdemes szemügyre venni az INQ Concept technikáját is, Marillai Évi egy szuper koncepciót talált ki: a legnépszerűbb fazonokra építkezik, melyeket minden szezonban új anyagokkal, színekkel, apróbb módosításokkal frissít fel – ennél erőteljesebben vásárlóbarát hozzáállás szerintem nincs jelenleg Magyarországon). Ennek következményeképp az anyag, a gyártási, valamint kampányfotózási költségek egy fél éven belül semmiképp sem fognak megtérülni – legalábbis olyan mértékben biztosan nem, amelyre számítunk. Éppen ezért érdemes egy kisebb darabszámú kollekcióval előrukkolni, amely ráadásul az aktuális szezon előtt egy hónappal jelenik csak meg a webshopban vagy (normális esetben és vírus nélkül) az üzletekben egyaránt. Ez nem ciki vagy amatőr, egyszerűen a tudatos és bizonyos szempontból önálló, organikus (ámbár lassabb) növekedés lehető leghálásabb útja. Ilyenkor mindig Zoób Kati szavai jutnak eszembe, amikor az irodájában található kanapén ültem és azt mesélte, mennyire borzasztó, hogy túlzottan felgyorsult a divat, sem a tervezőnek, sem a vásárlóknak nincs már idejük úgy igazán megszeretni, feldolgozni, értelmezni a teljes kollekciókat.
Saját utak
A sikerre sosincs tökéletes recept. Sokszor épp az időzítés vagy véletlenek sora idézi elő azokat a meghatározó szakmai sikereket, előrelépéseket, amelyek egy életre meghatározzák egy feltörekvő vagy épp idehaza már befutott márka nemzetközi jövőjét. Az azonban kétségtelenül biztos, hogy nagy előnyt jelent a tudatos építkezés – természetesen semmi újat nem mondtam ezzel, azonban meglátásom szerint a divatszakmában való erőteljes érvényesülés bizonyos fordulópontokhoz köthető. Én is buktam már el projekteket, éreztem magam sötétben tapogatózó elveszett embernek, azonban az ezt követő tudatos felismerések segítenek abban, hogy szakemberként és magánemberként is képesek legyünk megugrani egy olyan kihívást, mint például a külföldön való érvényesülés. Nem, nem kell mindenkinek meghódítania a londoni vagy milánói kifutókat és három vagy négy szezonnal előrébb járnia. Véleményem szerint a divat egyik csodálatos tulajdonsága, hogy bizonyos szempontból végtelenül demokratikus, elvégre egyszerre enged teret külföldi babérokra törő márkáknak és kisebb, lokális brandeknek, ugyanis a kettő nem zárja ki egymást. A napokban fejeztem be Dr. Edith Eva Eger “A döntés” című könyvét, melyben rengeteg fontos kijelentést tesz a világhoz és a saját életünkhöz való viszonyulás kapcsán. Az egyik legfontosabb gondolata szerint a szenvedésben nincs hierarchia, a kulcs a reakciónkban van, amely alapvetően rajtunk áll. Bátran húzhatunk párhuzamot a jelen témához viszonyítva, hiszen ahogy a véletlenek is befolyásolni képesek utunkat a divatszakma útján járva, úgy a nehezebb időszakokra – lsd. pandémia – érkező válaszainkon múlik minden. Találd fel magad, építsd az online közösségedet és indíts webshopot! Mert egy biztos, a mai divatvilágban a közösségi médiának köszönhetően aligha vannak határok. Az eszközök a kezünkben vannak, mindössze annyi a dolgunk, hogy kezdjük el tudatosan használni őket! Kommunikálj célzottan, ismerd meg a közönségedet, hozz létre törzsvásárlói Facebook csoportot, így akár nemzetközi vizekre evezel, akár nem, egy erős vásárlói bázissal sosem lőhetsz mellé.
A fotók csupán illusztrációk!
A képek forrásai: LFW.com, W magazine, Designer Showrooms Paris
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
