
Divat
“Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!” – Interjú Kalicz Klára tervezővel
Kalicz Klára munkásságát évek óta lelkesen követem, hiszen minden kollekciója egészen más irányt vesz és sokszor inkább művészeti alkotásoknak nevezhetnénk őket, mintsem egyszerűen ruháknak vagy kiegészítőknek. Látványos kreációi mögött pedig egy nagyon komoly hitvallás és filozófia található, amelyről most magát a kreátort kérdeztem, na és persze legújabb “Under The Skin” elnevezésű kollekciójáról is beszélgettünk, amely egy nem akármilyen disztópikus világba kalauzol el bennünket.

Maga a tervező, akinek alkotói stílusjegyei egyedülállóak a magyar divatszférában.
Nagyon érdekes ahogy a művészet és divat között mindig létrehozol valami újat. Hogyan találtad meg a saját hangodat, illetve mennyire lehet sikeres egy ilyen jellegű márka jelenleg Magyarországon szerinted?
A saját hangom felfedezése abszolút ösztönösen jött. Ahogy elkezdtem ruhákat tervezni, mindig ezek a vad, hideg, sötét és tüskés ösztönlények bukkantak fel. Szerintem ezek az ősi állati erők mindenkiben benne lakoznak. Felvállaltam, hogy a divat egy keskeny határmezsgyéjén mozgok, amely közönsége egy elég szűk réteg. Nem célom semmilyen igényt kiszolgálni, kollekcióimat inkább öltözetekben megfogalmazott művészeti projekteknek, jelmezeknek tekintem. Nekem a „márka” nem egy üzleti vállalkozás, hanem kompromisszummentes, szerelemből készített projektek sora. Ezeket általában jelmeztervezői és reklám-stylist munkáimból finanszírozom, legutóbbi kollekciómat pedig a MANK Kozma Lajos iparművészeti ösztöndíj támogatásával készítettem el. Szerintem annyira lehet sikeres egy ilyen márka Magyarországon, amennyire kis országunk erre a stílusra nyitott szűk rétege lehetőséget ad. Habár ruháim rendszeresen szerepelnek videoklipekben, reklámfilmekben és fotózásokon, és megrendelésre is készítek ruhát, nem ebből élek. Céljaim közt viszont szerepel, hogy az általam tervezett öltözeteket könnyebben hozzáférhetővé tegyem külföldön is, így tágítva a márka fejlődésének határait.
Egyre népszerűbb a divatban is a gendersemleges megközelítés. A te művészetedben mennyire meghatározók a nemi szerepek?
Nagyon érdekesnek tartom a gender-elméleteket, a szakdolgozatomat is ebből a témából írtam. Viszont a női ruháim abszolút nőiesek, a férfi öltözetek pedig maszkulinok. Inkább hiszek a lehetőségek kitágításában, mint a nem-specifikus jellegek eltörlésében. Számomra a ruháimmal kapcsolatos gender-semleges vágyam, hogy a női ruhákat férfiakon a férfi ruhákat pedig nőkön lássam viszont. Egy ilyen fotózás is mindenképp szerepel a terveim között.
Meglehetősen széles skálán mozog a kollekcióid anyaghasználata. Milyen matériákkal dolgozol a legszívesebben?
Imádom az alternatív anyaghasználatot, sokkal nagyobb teret enged számomra az önkifejezésre. A nem textil alapú anyagok – mint a fém, fa, gumi és hasonlók – bevonása pedig igazi kihívás. Szeretek fémmel dolgozni, mert ez az anyag amellett, hogy alapvetően merev és rideg, megfelelő módszerekkel kiválóan alakítható. A fém ezen kettőssége nagyon közel áll a világomhoz és a mondanivalómhoz, de gyakorlatilag bármire nyitott vagyok.
Izgalmas látni, hogy a nagyon színes “Love For Sale” kollekciód után talán mondhatni egy egyre sötétebb, azonban nagyon gazdag és sajátos világot teremtettél a márkáddal. Hogyan alakult a látásmódod az elmúlt évek alatt? Miben változtál?
Azt hiszem valóban elragadott a sötét oldal (nevet). Egyre inkább az ösztönök és az emberi lélek mélységéhez kötődik művészi érdeklődésem. Szerintem ez nem is meglepő, hiszen ha belegondolunk, a művészeteknek örök témája az emberi psziché sötét oldala. Miért ne lehetne témája ez a divatnak is?
Az új “Under The Skin” elnevezésű kollekciód egy nagyon fontos témát boncolgat, nevezetesen az emberek elidegenedését egymástól napjainkban, amely az individualizmus megerősödésének eredménye. Hogyan alakult ki benned ez a témaválasztás és miképp manifesztálódott mindez a kreációkon?
Aggasztónak tartom az emberekben egyre növekvő közönyt. Úgy gondolom, ha a ruha beszélhet viselőjéről, akkor képes lehet arra, hogy korrajzot készítsen egy társadalom aktuális problémáiról. Szeretnék tükröt tartani modern társadalmunk elé és rávilágítani az egyre növekvő elhidegülésre és az elszigetelődésre. Zimbardo is erről ír új könyvében (Nikita D. Coulombe és Philip Zimbardo, Nincs kapcsolat, 2016). Azt írja generációnkról, hogy tagjai inkább a magányt választják, mint azt, hogy feladják önös céljaikat. Minden róluk, az ő életükről és érdekeikről szól. Manapság nem a „mi”, hanem az „én” a fontos. A ruhát, mint eszközt hívom segítségül, hogy erre az aktuális témára felhívjam a figyelmet. Ebben a kollekciómban az öltözetek tulajdonképpen védelmet biztosító testkérgek. Technikailag mindezt strukturális fémelemek sorolásával valósítottam meg, így ezek a ruhák a közeledő emocionális jégkorszak öltözeteit szimbolizálják.
Azt már látjuk, hogy egy disztópikus világban te hogyan képzeled az öltözködést és a külső jegyeket, azonban hogyan írnád le a Klara Kalicz nőt és férfit belsőleg egy ilyen kontextusban?
Nagyon tetszik ez a kérdés! Minden kollekció előtt elképzelek egy adott belső világot, egy hangulatot. Minden kollekciómban szerepelnek királyok, királynők, szolgalelkek, harcosok és amazonok. Egy egész kis társadalom épül fel lelki szemeim előtt, de valójában ugyanannak a személyiségnek az egyes oldalai. Ahogy egyik nap királynőnek, máskor pedig szolgának érezzük magunkat. Ami mégis mindig hasonló, az az, hogy karaktereim ösztönösek, mernek szembenézni belső démonjaikkal és nem akarnak senkinek megfelelni. Ebben férfi és nő számomra nem különbözik.
Szerintem példaértékű az a kreativitás, amivel alkotsz és újabb kreációkat valósítasz meg. A vásárlók részéről milyen visszajelzések érkeznek általában?
Mivel ruháim kereskedelmi forgalomba nem kerülnek, csak külön megrendelésre dolgozom. Egyik kedvenc munkám volt, mikor Hajas László felkért, hogy tervezzek mozgó ruhákat a londoni Hair Showra modelljei számára (ezek az öltözetek alkotják Angel Machine cimű kollekciómat). Egy nagyon tehetséges műszerésszel dolgoztunk együtt a projekten, apró motorokat építettünk a ruhákba, melyek távirányítással mozgatták az öltözeteket. Fantasztikus volt, ahogy a Royal Albert Hall színpadán életre keltek a ruhák.
A Börcsök Annával közösen megálmodott “16PSYCHE” gyűjtemény is nagyon erősre sikerült. Van esetleg valamilyen közös pont az új kollekció és az azt megelőző között?
Nagyon inspiráló volt Annával dolgozni, teljesen egy hullámhosszon voltunk a közös munka során. Anna az új kollekció elkészítésében is segítségemre volt, hasznos szakmai tanácsokkal látott el.
Az ígéretes vagy kevésbé ígéretes társadalmi jövőkép mellett még mi az a téma vagy forrás, amelyből szívesen merítesz ihletet?
Az emberi lélek összetettsége és az elnyomhatatlan állati ösztöneink. A zene, a kozmosz, a pszichológia és a művészetek. Ezek hatnak rám inspirálóan.
A tudatosság, a slow fashion, valamint a zero waste mozgalmak egyre nagyobb teret nyernek Magyarországon is. A te munkádba mennyire tudod beépíteni a környezettudatosságot?
Teljes mértékben a slow fashion hívének tartom magam. Napjainkban egyre erősödik az a vékony társadalmi réteg, amely hátat fordít az uniformizáló divatiparnak és ezt nagyon támogatom. Nem készítek évi 2-4 kollekciót, a ruháim egyedi, helyi és etikus előállításúak. Egy kollekcióban 6-12 db öltözetet készítek, ezután pedig megrendelésre készülnek további darabok. Szerintem ez így abszolút slow fashion. Mivel nem gondolkozom tömeggyártásban és nagyobb szériákban, ezért munkásságom ökológiai lenyomata is csekély.
Fotók: Udvardi Attila
Make-up: Tégely Laura
Haj: Militaru Vivien
Modell: Sarah @ Attractive
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
