
Kultúra
A szavak ereje: Egysorosok – Interjú Sophie Tarival
Intelligens, frappáns, mély, fájdalmas, szívderítő, kijózanító. Ezek a jelzők mind-mind illenek az Egysorosokra, a – nevéből is sejthetően – rövid, haiku-szerű, sokszor csak egy-két szóból álló alkotásokra. Az Egysorosok valójában jól elkapott érzések, villanások, hangulatok, de minden esetben teljes értékűek, a magyar nyelv szépségét és zsenialitását hirdetik. A csavar a történetben, hogy mindennek az Instagram ad otthont: az Egysorosok posztjai azok, amiket nem görgetsz tovább. Maradsz, olvasol és gondolkozni kezdesz. Kivételes, hogy ezt egy Instagram profil ma képes elérni, mesterien és érzékenyen, nem elcsépelt életbölcseletek formájában, hanem kortárs irodalmat csempészve a mindennapokba. Az Egysorosok szerzője mesélt a kezdetekről, az alkotás folyamatáról, inspirációról és a közösségi médiához való viszonyáról. Szeressétek!
Ki áll az Egysorosok mögött és hogyan mutatnád be az Egysorosokat? Mi a célod velük?
Sophie Tari. A célom az Egysorosokkal elég egyszerű. Hatni szeretnék. A legegyszerűbb módon gondolatokat festeni más emberek tudatába. Megfigyeltem, hogy az igazán jó versek valamely sorára mindig emlékezünk. Amit a költő nem „értelemmel” írt, hanem sokkal mélyebbről, szívből jött, ami egy „igazi” sor. Egy nagyon – szó szerint – képmutató világban élünk, ahol mindenki folyton csak a tökéletes oldalát mutatja online felületeken, ezért is tartottam fontosnak az Instagrammon való publikálást, hogy a sok pózolás között legyen valami, ami hozzánk is adhat. Talán próbálom felmutatni a sebezhetőségünket is és ezek által felvállalni ezt, hogy ezáltal kapcsolódni tudjunk ott, ahol a legtöbb ember beáll az egója által uralt versenybe… és végül csak egyre jobban egyedül érzi magát.
Hogyan alkotsz? Hogyan születnek az Egysorosok?
A költészet területén lévő alkotás, szerintem egy borzasztó különleges passzív-aktív kreatív munka. Az ember vár egy jó képre, mint valami vadász, ami feltűnhet a sarki pékségtől kezdve egy velem szemben ülő ember szempárjától át egy félbehagyott mondatig bárhol, táplálkozhat egy átélt fájdalomból vagy örömből, és ha megvan a kép, a mag, akkor jön a keményebb része, a préda megmunkálása, a dolog fel- és kidolgozása, a tartalom lehető legegyszerűbbé való csiszolása. A lényeg, hogy a legfájóbb bugyrokig, vagy épp a tudatalattiig kell merülni a jó üzenetekért. Ezért is érezzük sokszor azt egy jól megírt versnél vagy sornál, hogy olyan, mintha az egészet már olvastuk volna korábban is.
Hogyan és mikor indultál el a költészet útján? Milyen út vezetett az Egysorosokig?
Londonban élek már 8 éve, kreatív ügynökségnél dolgozom, és pár év kintlét után egyre intenzívebben figyeltem fel a magyar nyelv virtuóz kreativitására. És hiányára a lelkemben. Dolgokra, amiket egyszerűen nem lehet lefordítani angolra. Valamint mindig is motivált, hogy alkothassak valami olyat, amihez nem kell elmenni egy műterembe, beülni moziba, megmagyarázni hosszú oldalakon át, hogy “mit akar a művész kifejezni”. Nagyon jó platform erre a social media, ezen belül is az Instagram kiemelkedő számomra, és a tény, hogy bárki rábukkanhat a digitális verseskötetemre a zsebében. Mindezek összhatása indította el 2013-ban bennem az Egysorosok teljes műfajteremtő vízióját. 2016-tól kezdtem el publikálni őket, addigra lett meg teljesen a kreatív koncept és elég mű.
Ki a legkedvesebb íród, költőd és miért éppen ő?
A kedvenc íróm Márai Sándor, a költőm pedig Karinthy Frigyes. Mindkettejükben van szerintem egy laza elegancia, egy könnyed felülemelkedni tudás, “kizoomolási” képesség az élet számos problémájával kapcsolatban (számomra az egyik ilyen terápia például az írás is e téren) és ezért tartom Őket példaképeimnek. Mert ők is ki tudtak írni magukból dolgokat, és ez jó, ez hat rám is, és azokra is, akik olvassák, így megvan az az érzésem, hogy ha csak egy sort is, de hozzátehetek valamit a Világhoz.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve? Maradsz az Egysorosoknál vagy más formára, műfajra váltasz? Gondoltál már arra, hogy nyomtatott verzióban is megjelenjenek az alkotásaid?
Nagyon szeretném, hogy egy napon könyv formájában is megjelenjenek az Egysorosok. Hatalmas megtiszteltetésnek érzem, hogy idén volt olyan budapesti gimnázium, ahol az érettségi tételek közé emelték őket. Valamint a Hadik Kávéház és a Nők Lapjával létrejött együttműködésem révén rengeteg emberhez elérnek a sorok. Hamarosan beindul az Egysorosok weboldala, ahol termékeket lehet majd rendelni, most ezen dolgozunk épp, a koncepció már megvan. Ezen túl szeretnék miniregényeket írni, angolul, ez lesz az újabb műfaji lépés.
Mi az, ami feltölt, izgalomba hoz, inspirál?
Legjobban a zene. Nagyon nagy Freddie Mercury rajongó vagyok, Ő nagyon sok mindenben inspirál, a hangjából sugárzó erő, meg szerintem remek (dalszöveg) író is volt. Antik dolgokat gyűjtök, régi fémdobozokat, szóval általában ha kikapcsolódásra vágyom, antik piacra megyek, ott töltekezem ezerrel. Emellett más írók művei, vagy egy jól megírt Netflix minisorozat, például a Stranger Things vagy a Maniac. Imádok forgatókönyvekből kicsöppent mondatokat elemezgetni.
Az Egysorosok főként a social media felületein terjed, neked mi a véleményed az állandó online jelenlétről? Van esetleg olyan elv, gondolatiság, ami mentén a mindennapjaidat éled (social media ügyileg és/vagy attól függetlenül)?
Szerintem még nem fogjuk fel, hogy milyen szinten tesz függővé az internet. Túlságosan az “elején” vagyunk ennek az új információáramlásnak, és még nem tudunk kellő tudatossággal bánni vele. Én nagyon sokszor átteszem airplane-módba a telefonomat, mert egyszerűen frusztrál a túl sok notification naponta, és az, hogy beszélgetések helyett inkább csetelünk egymással. Próbálom ezt, amennyire lehet kordában tartani. Azt gondolom, hogy a párkapcsolatokra kifejezetten keményen ártalmas hatással van ez a kor, az állandó függés, és a fölösleges információk bármikor való elérése nem hozzánk tesz, hanem elvesz a jelenlevésből.
Mit tanácsolnál annak a kamasznak, akiben megfogalmazódik, hogy irodalommal, írással szeretne foglalkozni? Vagy ha így tetszik: milyen jó tanácsot adnál a kamasz Sophie Tarinak?
Hemingway azt mondta, hogy “There is nothing to writing. All you do is sit down at a typewriter and bleed.” Azt tanácsolnám, hogy bele kell vágni, mint az életbe, csak így lehet megtudni, hogy érdemes-e, hogy miket kaphatunk és adhatunk általa.
Köszönjük, Sophie Tari!
Az Egysorosokat itt olvashatjátok:
https://www.instagram.com/egysorosok/?hl=hu
https://www.facebook.com/egysorosok/
A fotót Kovács Richárd készítette.
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
