
Divat
“A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni…” – Interjú Poprádi Flóra tervezővel
Aligha tudnék jobb lezárást elképzelni a 2019-es évhez, mint egy olyan beszélgetéssel pontot tenni erre a kétségkívül mozgalmas és tartalmas év végére, mint a MOME (Moholy–Nagy Művészeti Egyetem) Divat – és textiltervezés MA szakán frissen végzett hallgatójával, Poprádi Flórával készített interjúm. A fiatal tervező diplomamunkája az elmúlt évek egyik leglátványosabb kollekcióját hozta magával, nem véletlen, hogy a MOME Fashion Show fináléját is az ő kreációinak “köszönhettük”. Flóra látásmódjáról messziről is kivehető, hogy valami egészen új és formabontó, amire a hazai divatiparnak garantáltan, sőt, nagy valószínűséggel a nemzetközi szférának egyaránt szüksége van. Flórát inspirációról, a gyökereiről, a nemzetközi terepen szerzett szakmai tapasztalatairól, na és persze összetéveszthetetlen és fokozottan emlékezetes diplomamunkájáról egyaránt kérdeztem.

Fotó: Barta Anna
A diplomakollekciód darabjai sok esetben teljesen új formát adnak a viselőjének. Mi volt az ihletforrásod és hogyan építetted be azt a részletgazdag ruhákba?
A diplomakollekcióm kiindulási pontját két különböző egyetemi projekt képzi. Az egyik a 2016-os ’Chela’ öltözékegyüttes. Ez volt az első projektem, melynek az inspirációját a multikulturális hátterem szolgálta. A tervezés során az általam merevnek ítélt magyart ütköztettem a lágy, fluid és nőies nicaguaival . Illetve a ’The blanket I made from my mothers clothes ’ patchwork takaró, melynek alkotása terápiás hatással volt rám, ugyanis édesanyámat pár éve vesztettem el, így azt éreztem mindenképp szeretném ezt a valójában nem megfogalmazható érzést feldolgozni. A takaró készítésekor keletkezett felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni a kollekcióm tervezése és kivitelezése során. A diplomám alapját egy vizuális napló adja, amit 2018 őszén kezdtem el vezetni. A napló bejegyzései különböző kollázsok, rajzok, festmények, amelyek az akkori lelkiállapotomat tükrözik. A minták színvilágát a latin-amerikai utazásaim során látottak, illetve a családi házunkban található tárgyak és fényképek inspirálták. Ezek a festmények határozták meg a kollekcióm szín – és hangulatvilágát. A formák tervezését szabóbabán való makettezéssel kezdtem el, minek során egy olyan forma kialakítása volt a cél, melyben a merev, szögletes azaz a magyar sziluettet organikus, lágy formák törnek meg a nicaraguai énemre utalva.
A MOME Fashion Show-n már cipőket is láthattunk, amelyekkel kiegészítetted a diplomamunkádat. Milyen szempontok alapján alakítottad ki őket és persze mire utalnak a rajtuk látható feliratok?
Külföldi egyetemek mintájára arra törekedtem, hogy a kollekció ne csak öltözékegyüttesekből álljon, hanem olyan más kiegészítőket is magába foglaljon, ezáltal a kollekció egy teljes egésszé álljon össze, leképezve a vizuális világomat. Ugyan a diplomavédésre nem volt elég időm mindegyikkel elkészülni, de a bemutatóra a kollekciót kiegészítettem négy pár cipővel és számos ékszerrel. Mindegyik lookot hangulatban és színvilágában hozzáillő cipővel és ékszerrel egészítettem ki. Mint ahogy a ruhákon, úgy a kiegészítőkön is fontos volt, hogy a naplóm manuális jellege szintén visszaköszönjön, ezért kézzel festettem, gyöngyöt fűztem, illetve hulladékanyagokat újrahasznosítottam a kívánt eredmény elérése érdekében. Mint ahogy a ruhákon, a cipőkön egyaránt megjelenő mintaterveket a vizuális naplóm bejegyzései alkotják. Azokat az érzéseket, kételyeket és gondolatokat jegyeztem le, amelyeket abban az időszakban éreztem, így például az elvágyódás a realitástól egy általam képzelt világba. A bejegyzések egy részét nosztalgikus hangvételű feliratok képzik, ez igaz a cipőn felfedezhető szövegre is, amin a ‘Néha még mindig eszembe jutsz’ részletét rejtettem el. Mindenki mást lát bele, a felirat utalhat egy elillanó szerelemre vagy egy szeretett személy elvesztésére egyaránt.

Részletek Flóra vizuális naplójából.
A kollekciód első benyomásra a kontrasztokon alapul, hiszen mintákat és textúrákat is erősen ütköztetsz egymással egy-egy lookon belül. Mi alapján döntöttél az anyagpárosításokról?
Származásomból adódóan a kettősség nemcsak identitásom, de idővel a tervezőidentitásom szerves részévé vált, így a minták, textúrák és formák ütköztetése erre ad utalást. A napló bejegyzéseinek tobzódó mintáiból kiindulva, minél többféle anyag választására törekedtem. Készen vásárolt mintás anyagokat ötvöztem a saját mintáimmal. Tudatosan a kollekció különböző lookjain eltérő technológiákat alkalmaztam, hogy a napló manuális jellege az textileken isméz visszaköszönjön. Ami az anyagpárosításokat illeti, különböző minőségű (matt-fényes) és mintájú anyagokat ütköztettem a kontraszt elérése érdekében, azonban figyelembe véve, hogy mégis harmonikusan egy egységet alkossanak.
Az egyetem alatt kevésbé fontos az eladható darabok készítése, de te hogyan látod jelenleg a munkáid jövőjét? Milyen formában látnád szívesen például üzletekben?
Egyelőre nem gondolkozom márkaalapításon, előbb szeretném magam kipróbálni nemzetközi cégeknél különböző pozíciókban és minél többet magamba szívni a tudásukból. A diplomakollekciómban a divat és a képzőművészet határait feszegettem. Az elkészült darabok az image kollekció részét képezik, melyek a tervezői identitásom megalapozásához járultak hozzá. Így elsősorban a jelen kollekcióval nem a hordhatóságot tartottam szem előtt, hanem olyan darabok tervezését, melyek emlékezetesek maradnak és jó kiindulópontjai lehetnek a diplomát követő munkásságomnak. A kollekció jellegzetes felirataiból és kollázsaiból készült printek rákerültek egy-egy egyszerű pólóra, amikkel elsősorban a barátaimat leptem meg. Ehhez hasonló formában tudnám elképzelni a jövőben az értékesíteni kívánt darabokat, esetleg a saját vizuális világom pop-up kiállítása szerves részeként.
Nagyon izgalmas volt lekövetni egy-két inspirációs- vagy moodboardodon, hogy miképp alakítottad ki a végleges formákat. Milyen metódus során született meg a diplomakollekciód, illetve milyen folyamatok kísérték végig a végleges darabokig való eljutást?
Az inspirációs kutatás részét a szabóbabán való makettezés követte, hiszen ez szervesen hozzátartozott a kollekció végleges darabjainak kivitelezéséhez. Makettezéssel és képek kollázsolásával hoztam létre az alap sziluetteket. A formákat is az jellemzi, ami a minták tervezését, egyik forma segítette a másik elkészülését. Szervesen egymásra épülnek tehát a formák és szabásvonalak. Jellemző volt a tradicionális népviseletre emlékeztető sziluettek mellett a 80′-as évek szabászatának alkalmazása. Egyes darabokat háromszor, négyszer maketteztem ki, mire elértem azt, amit látni szerettem volna, hiszen az általam választott anyagminőség formaalakítás szempontjából nem mindig adta magától a kívánt eredményt. Ezért különböző technológiai megoldásokat alkalmaztam az egyes darabokon, hogy a megálmodott formák létrejöjjenek.
Ha jól tudom, most épp Párizsban vagy. Ez egy továbbképzéshez köthető?
Igen, jelenleg Párizsban vagyok szakmai gyakorlaton Marine Serrenél, az LVMH díjas márka tervezőcsapatát erősítem design asszisztensként. Tanulmányaim során fontos volt számomra, hogy a gyakorlatban is kipróbáljam magam, ezért gyakran a nyaraimat külföldi szakmai gyakorlatokon töltöttem. Párizs előtt dolgoztam Londonban és Barcelonában is. Két évvel ezelőtt Rejina Pyonál négy hónapot töltöttem és a London Fashion Week bemutató után elhoztak a párizsi showroomjukba. Akkor döntöttem el, hogy szeretnék visszajönni. Bár jelentkeztem más nyugat-európai nagyvárosokba is, örülök, hogy végül ide kerültem, hiszen a Marine Serre egy upcoming márka, ami kezd a figyelem középpontjába kerülni a progresszív és fenntartható szemléletük miatt.
Mi az, ami igazán feltölt és inspirál a hétköznapokban?
Minden városban, ahol eddig éltem mindig más inspirált. Londonban az éjszakai élet és a szaktársaim megjelenése. Kint tanultam meg igazán bátor lenni a sminkemmel kapcsolatban, most pedig már Budapesten is bármikor elindulok egy durvább sminkben és a pink puffos 80’s ruhámban. Párizsban az emberek és maga a város. Az tölt fel igazán, amikor kreatív emberek vesznek körül. Novemberben meglátogattak a barátaim, az együtt töltött idő és a kiállítások látogatását követően újult erővel indultam neki a hétnek. Emellett jelenleg olyan művészek inspirálnak, akiknek a származásuk a fő inspirációs forrásuk. Érdekesnek találom, hogy különböző művészeti médiumokon keresztül, hogyan formálják a szüleiktől és nagyszüleiktől hozott örökséget és emelik kortárs közegbe. Nehezen tudok koncentrálni egy dologra és ahhoz, hogy ki tudjam zárni a külvilágot a sikeres munkavégzéshez nálam elengedhetetlen a zene. Jelenleg Rosalía, Ibeyi és Tei Shi spanyol nyelvű számai szólnak nálam a leggyakrabban, de a Florence and the Machine az örök kedvencem. Filmből pedig Pedro Almodóvar vizuális világa áll hozzám a legközelebb. Egy kicsit más irány, de ugyanannyira fontos számomra, hogy ne csak expresszív dolgokat készítsek, hanem azokat megtöltsem tartalommal. Ebben pedig rengeteget segített az, hogy az egyetem alatt szerettem meg igazán könyvtárba járni. Nagyon sok időt töltöttem a London Collage of Fashion és az ahhoz tartozó Central Saint Martins könyvtáraiban albumok, magazinok és divatszociológia könyveket lapozgatva.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve szakmai szempontból?
Próbálom feltérképezni, hogy milyen lehetőségeim vannak magyar friss diplomás tervezőként a nemzetközi piacon. Az lenne jelenleg számomra a legideálisabb, ha egy olyan külföldi cégnél tudnék elhelyezkedni, amely esztétikájával és értékeivel azonosulni tudok. Habár dolgoztam már több divatcégnél, még mindig úgy érzem, hogy van mit tanulnom. Aztán lehet, hogy eljön majd az a pillanat, amikor egy saját márka alapítására adom a fejem, azonban nagy valószínűséggel egyedül nem vágnék bele. Mindezek mellett szeretnék egy olyan egyedi és erős vizuális formanyelvet kifejleszteni, amely által az exhibicionista és öncélú művész énem is teret nyerhet. Még van pár ötletem ami megvalósításra vár, amelyben a modern nő, szerelem, felnőtté válás és identitás kérdéskörét kitágítva és elmélyülten járhatom körbe.
DIPLOMAMUNKA KÉPEK
Fotó: Donka Panna
Smink: Varga Alíz
Modellek: Vass Csenge, Schneider flóra
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
