
Divat
8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon
Tegnap az egész divatvilág feketébe borult, hiszen nem kisebb szakembert, ikont és példaképet vesztett el, mint Karl Lagerfeld, a legendás divattervező, aki 85 éves korában, Párizsban távozott el közülünk. Talán ezzel az egy titulussal nem is lehet leírni mindazt, amit Lagerfeld a világért, a divat szerelmeseiért tett pályafutása alatt, hiszen a művészet, irodalom és fotográfia területén is szívesen mozgott. Ráadásul tette mindezt elképesztő odaadással, szenvedéllyel és kitartással. Kreatívok és tervezők generációira hatott évtizekeden keresztül, azonban az örökséggel, amit most maga mögött hagyott, garantáltan a 21. század egyik legmeghatározóbb alakjaként vonul be a történelemkönyvekbe.
Búcsúzóul összegyűjtöttem 8 + 1 olyan pontot, melyek számomra inspiráló és meghatározó személlyé tették őt, pontosabban azt a polihisztort, aki a Chanel mellett a Fendi, valamint a saját nevével fémjelzett márkák élén is helytállt még több mint 80 évesen is. Figyelem, szubjektív lista következik!
A Chanel töretlen megújulása
Talán nem okozok senkinek meglepetést azzal, hogy mindenekelőtt a Chanel divatházzal kezdeném, melyet kellő tisztelettel tudott szezonról szezonra teljesen megreformálni egyedülálló vízióival és kreációival. Lagerfeld önmaga is gyakran hangoztatta, hogy szeret a jelenben élni és alkotni, miközben nem riad vissza semmitől sem, hiszen mikor 1983-ban az ikonikus divatmárka élére került kreatív igazgatóként, rengetegen próbálták lebeszélni róla, mert meglátásuk szerint az a márka “már halott” volt. Pontosan ez a fajta kihívás volt az, ami segített neki abban, hogy belevágjon. Az 1983-ban bemutatott kollekció debütálása a legendás Rue Cambonban volt, s magukat a kreációkat Coco Chanel 1920-as és 30-as években megálmodott tervei ihlették. Innentől kezdve pedig szárnyalni kezdett a márka és Lagerfeld 2019-ig sikeresen őrizte azt az egyensúlyt, mely eredetiséget és újítást vitt az alapító tervező hitvallásába, miközben hűen tükrözte Gabrielle törekvéseit arra, hogy a Chanel nő egy karakteres, kifinomult és öntudatos nő maradjon mindörökre.
A Fendi virágzása
Karl Lagerfeld azért is volt olyan elérhetetlen és ikonikus mindenki számára, mert elképesztő tempóban alkotott és vállalt magára újabb és újabb projekteket, márkákat – majd emelte azokat a felhők fölé. Erre tökéletes példa, hogy a kezei alatt valósággal kivirágzott a Fendi divatház. 1962-ben a brand tervezői székébe ült, ahol idővel azt is sikerült elérnie, hogy a dupla F betű legalább annyira meghatározó legyen a luxusmárka piacon, mint a Gucci vagy épp a Chanel. Lagerfeld egyébként egészen egyedülálló és friss módon nyúlt egy-egy kollekció felépítéséhez, amelynek a Fendi kapcsán az egyik legutóbbi bizonyítéka talán a Fila logójára reflektáló Fendi Mania kollekció, amely kapcsán a kreatív igazgató maga is elmondta, hogy miközben a divat korábban egy egyirányú utca volt csupán, mostanra elindult egy dialógus, amely az olyan együttműködéseket is táplálja, mint a fent említett Fendi csapásirány. Nem mellesleg a Fendi 2015-ben bemutatta az első couture kollekcióját, amely szintén Lagerfeld nevéhez köthető.
A menyasszonyi ruhák
A tradíciók és az innovációk határmezsgyéin előszeretettel mozgó Karl minden Haute Couture bemutatója végén egy Chanel menyasszonyt mutatott be, amely már önmagában is rengeteg ikonikus pillanattal örvendeztette meg a bemutatók résztvevőit (majd később nyilván a social media világát), melyeket valószínűleg még nagyon sokáig iskolapéldaként fognak emlegetni a leendő tervezőknek tanáraik. A ‘90-es évek elején ráadásul kifejezetten nagy figyelmet kapott a Chanel az akkori szupermodellek miatt is, hiszen éveken át mindig aktuális múzsái (!) mutatták be a fináléban debütáló couture arát. Ha jobban belegondolunk, akkor ez a hagyomány már megannyi évet ölel fel, így bátran kijelenthetem, hogy ez idő alatt a Chanel kifutóján már gyakorlatilag majdnem minden elképzelhető menyasszonnyal találkozhattunk – már ami a ruhák fazonjait, stílusát illeti. Kezdve az uszályban “gazdag” földig érő verziótól az egészen mini ruhákig és nadrágkosztümös verzióig vagy épp a pár hete debütált fürdőruhás összeállításig (sőt, várandós ara is volt a 2014-es tavaszi kollekció végén). Nem mellesleg a legutóbbi Chanel Haute Couture bemutató fináléjában nem jelent meg Karl, hiszen már akkor egészségügyi problémái voltak, így hosszú évek után először nem láthattuk, ahogy lassan, de annál nagyobb szenvedéllyel végigsétál monumentális és lélegzetelállító kifutóján.
Múzsák
Bizony, bizony! Lagerfeldet folyamatosan megihlette a Chanel nő sokszínűsége és bátor függetlensége, ezért a divatháznál töltött idő alatt megannyi szupermodell, híresség és divatikon volt rá hatással – na és persze fordítva. Bemutatói fináléját előszeretettel bízta aktuális kedvenc modelljére, aki az adott időszakban szerinte tökéletesen reprezentálta a Chanel nőt. Ezen apropóból több ikonikus modellt is láthattunk esküvői ruhában a kifutón, így például: Claudia Schiffer, Devon Aoki, Alek Wek, Kendall Jenner, Cara Delevingne, Christy Turlington, Linda Evangelista, Carla Bruni vagy Lily Cole.
Monumentalitás
Számomra Lagerfeld és a bemutatói minden szezonban a divathetek megkoronozását jelentették, évek óta tátott szájjal néztem, hogy épp mit talált ki a csapatával a kifutó kapcsán. A Grand Palais-ben megrendezett bemutatók egytől egyig a divat monumentalitását és határtalan kreativitását hirdették, hiszen az évek során láthattunk Chanel szupermarketet, fenyőerdőt, tengerpartot vagy épp tengeri világot – és mindez csak pár a divatház legütősebb koncepciói közül. A Chanel a Paris Fashion Week legnagyobb várakozást megelőző bemutatóit tudhatta magáénak (és persze most is) évtizedek óta. Ki ne emlékezne, amikor Florence Welch egy hófehér kagylóból előbújva nyitotta meg a 2012-es tavasz-nyári kollekció showját vagy a 2016-os Spring-Summer szezon ready-to-wear darabjai egy Chanel “reptéren” debütáltak? Fenomenális!
Kollaborációk
A high fashion szabályai gyakorlatilag azt diktálták volna, hogy bizony a világ legnagyobb és legismertebb luxusmárkáját vezető és azzal gyakorlatilag eggyé váló designer élből elutasítja a társadalom alsóbb rétegeit megcélzó márkákat és egyúttal magukat a vásárlókat is. Na de nem Lagerfeld! Azt hiszem, hogy a legismertebb a svéd fast fashion márkával, az H&M-el 2004-ben közösen megálmodott kapszula kollekciója, azonban ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen nem is olyan régen például a német Puma márkával egy nem akármilyen kollekciót dobott piacra, illetve talán a legmeghökkentőbb párosítás 2017 őszén érte a divatvilágot a Vans x Karl Lagerfeld kooperációval. A német származású tervező bebizonyította, hogy nem kell tartani a távolságot és igenis lehet hidat építeni a high fashion és a street wear vagy épp fast fashion között, ő maga pedig képes két látszólag teljesen különböző világot közelebb hozni egymáshoz. Szerintem példaértékű.
A Chloé karjaiban
A legtöbbet kétségtelenül a Chanel és Lagerfeld kapcsolatáról beszélünk, azonban a hamburgi gyökerekkel rendelkező alkotó már azt megelőzően is meghatározó volt a divatszférában, hiszen Gaby Aghion, a francia Chloé divatház megálmodója 1965-ben őt nevezte ki a márka tervezőjének, így gyakorlatilag 1992-ig bezárólag Lagerfeld neve egyet jelentett a francia márkával. Ott töltött ideje alatt megannyi látványos formát és sziluettet álmodott meg a kifutóra, miközben a brand egyre híresebb lett látványos bemutatóiról, melyeken többek között a kor ikonikus modellje Pat Cleveland táncolt, mozgott és egyúttal “szántotta” végig a kifutót, amely akkoriban tökéletesen reprezentálta a Chloé nő magabiztos, liberális és őszintén boldog személyiségét. Amúgy az egyik legmeghatározóbb ruha az “Angkor dress” volt, amellyel az 1983-es tavasz-nyári kollekciójában találkozhattunk.
Fotóművészként
Ahogy azt az írásom elején említettem, Lagerfeld az irodalom és művészet területén is előszeretettel kutatott és vonta be azokat saját művészetébe. Így talán nem is annyira meglepő, hogy saját könyvei egy elég komoly gyűjteménnyé nőtték ki magukat az évek során, míg a művészetet (amellett, hogy egyszer például művészeti galériát építettek a Chanel kifutójára a 2014-es tavasz-nyári kollekcióhoz) a fotózás oldaláról közelítette meg – természetesen ilyen aspektusból a lélegzetelállító illusztrációiról sem feledkezhetünk meg vagy épp 2008-as együttműködéséről a szintén legendás Zaha Hadiddal. A fotózás iránti szenvedélye valahol 1987-ben kezdődött, amikor leginkább még csak saját munkáit fotózta, majd később tájképekkel és portrékkal folytatta, melyekből nem mellesleg kiállítása is született (“Parallel Contrasts”, “Modern Mythology”). A divat és fotóművészet találkozása aztán nem akármilyen kampányokban csúcsosodott ki, hiszen Lagerfeld fotózott megannyi Chanel kampányt, sőt, 2010-ben a Levi’s számára is készített egyet. Mindemellett én személy szerint a címlapjait különösen kedvelem. Például Bella Hadidot fotózta a Vogue Arabia 2017-es szeptemberi számához vagy amikor 2015-ben Lady Gagat és akkori stylistját, Brandon Maxwellt fotózta Coco Chanel párizsi apartmanjában a Hollywood Reporter címlapjára. Jaj, annyi emlék!
Önzetlen szeretet és Choupette
Mindenki ismeri az “aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet” mondást, azonban én az életben a virágokat általában mindig az állatok szeretetével helyettesítem. Ugyanis véleményem szerint, aki egy állatra családtagként és társaként tekint bizonyára érzelmi intelligenciában nem szenved hiányt és nem utolsósorban: képes adni és szeretni. Lagerfeld mindig egy nagyon visszahúzódó és szigorú szakember hatását keltette öltözködésével és napszemüvege állandó viselésével, azonban 2011 karácsonyán ez megváltozott a médiában is. Megérkezett Choupette, a cica! Kevesen tudják, de a később magát social media sztárrá kinövő macska eredetileg a francia modell Baptiste Giabiconi (ő egyébként több alkalommal feltűnt a Chanel kifutóján) társa volt, azonban a rengeteg utazás miatt nem tudott róla megfelelően gondoskodni, ezért úgy döntött, hogy jobb helye lesz Karlnál. Így is lett. 2012-ben pedig amellett, hogy több tízezer Twitter követővel rendelkezett a divatvilág első számú kedvence, Lagerfeld 2012-es tavaszi couture kollekciójának ihletforrásaként is Choupette került a középpontba.
Lagerfeld utolsó kollekciói még hátra vannak, hiszen holnap kerül bemutatásra a Fendi új kollekciója, valamint egy héttel később a Chanel 2019-es őszi-téli darabjai, melyekhez Lagerfeld még jócskán hozzájárult instrukcióival, ezzel pedig egy olyan korszak végére tesz majd pontot a nemzetközi divatszférában, amely kivétel nélkül mindegyik 21. századi divattervező pályafutását megihlette. Így búcsúzik majd a világ a végtelen megújulás mesterétől. Nyugodj békében, Karl!
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
