
Divat
6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek
Régóta tervezek egy olyan jellegű írást, melyben néhány – remélhetőleg – hasznos gondolatot, tanácsot olvashatnak azok, akik divattervezőként képzelik a jövőjüket. Természetesen a sikerre nincs tökéletes recept (és ez így van jól), azonban a tudatos építkezés és tervezés nagyban növelheti egy egyedülálló pályafutás esélyét. Ehhez olvashattok most pár tippet!
Emelkedj felül az egódon!
Kár tagadni és persze nincs is benne semmi ciki, de alapvetően egy saját márka alapítása egyszerre egy remek ambiciózus kihívás és valahol a saját egónk kielégítésének eszköze. Az elmúlt években számtalan brandet láttam elhasalni azon egyszerű okból, hogy az alapító nem engedett az elképzeléseiből, mellyel alapvetően nincs semmi gond, ha a márka alapítását egy alapos piaci kutatás és monitorozás előzi meg és releváns adatokra építkezve próbál érvényesülni a piacon. Azonban még ha óriási tőkével rendelkezik is az alapító/tervező, érdemes megfontoltan cselekedni, elvégre ha valami, akkor a divatipar végtelen mennyiségű pénzt tud elnyelni “nem megfelelő” kezek között. A kompromisszumokra való nyitottság nem minden esetben rossz dolog.
Légy tisztában a saját képességeiddel, lehetőségeiddel!
Pályakezdőként (habár nyilván divatújságíróként és nem tervezőként) egy fontos tanácsot kaptam, amely a következőképp hangzott: “Bence, vedd észre a már rendelkezésre álló lehetőségeket, eszközöket és élj velük, használd őket!” Ezeket a szavakat egy számomra szakmailag nagyra becsült ember mondta nekem, miközben én azon agonizáltam, hogy merre tovább, miközben a nagy merengésem közepette nem vettem észre, hogy az életem egy olyan szakaszában vagyok, amikor még bátran formálhatom a jövőmet. Ráadásul az akkoriban egyre gyorsabban fejlődő közösségi média lehetővé tette, hogy ne függjek másoktól, ha publicitásról van szó. Mert valahol ez a lényeg. Mindannyiunk előtt ott a lehetőség, hogy “aktív legyen” és konzisztensen kommunikáljon arról, hogy hol is tart jelenleg – egy tervező szempontjából – a legújabb kollekciójának elkészítésében. Az olyan kreációk, melyeknek történetük, üzenetük, mondanivalójuk van, igenis megérdemlik az erőteljes kommunikációt. Ráadásul ez még pénzbe sem kerül, mégis sokkal közelebb hozhatja a leendő ügyfeleket, vásárlókat, mert őszinte és hiteles.
Szerezz tapasztalatot!
Gyakori hiba és egyben a legújabb iparművészeti generáció egyik visszatérő problémája, hogy bármiféle hosszabb szakmai gyakorlat helyett, akár már az egyetemi évek alatt vág bele saját vállalkozásába. Mindezt úgy, hogy nincs vállalkozói gyakorlata (nyilván ezt akár maga a felsőoktatási intézmény is orvosolhatná), nem tudja hogyan kell és érdemes számlázni vagy épp kommunikálni a megrendelővel és még sorolhatnám. Érdemes elszegődni egy-egy olyan márkához gyakornokként, melyek 20-25 éve jelen vannak a piacon (még akkor is, ha azok esztétikáját nem érzed magadénak), mert a tudás már az ő kezükben van. Beleértve a gyártás szervezését, a piaci igények felmérését, valamint a problémamegoldási technikákat. Miért ne tapasztalnád meg mindezt az első sorból? Ebből tanulhatsz a legtöbbet.
Tekints reálisan a piacra!
Ezt a tanácsot a legegyszerűbben talán a férfiruha-márkák jelenlétével tudnám szemlélteni – természetesen a magyar divatiparra vonatkoztatva. Ahhoz, hogy megértsük, hogy mi kell a magyar férfiaknak öltözködés tekintetében, először is ismernünk kell azt a réteget, amelynek tervezni szeretnénk (egyébként fura megközelítésnek tűnhet, de az is fontos információ lehet, hogy a magyar átlag férfi combban erősebb vagy egyáltalán milyen fazonú nadrágot hord a legszívesebben). Én például a tanítványaimnak gyakran javaslom, hogy akár egy egyszerű Google kérdőív összeállításával próbálják meg felmérni a piacban rejlő lehetőségeket és persze határokat. Mert ugye egy márkának és magának a tervezőnek akkor van értelme, ha van kinek alkotni, addig azonban – ha nagy le szeretnénk sarkítani a dolgokat – lényegében csak egy drága hobbiról beszélhetünk, amely idővel akár átfordulhat hivatásba is. Gyakori jelenség, amikor egy konzultáció során megkérdezem a textiles hallgatót arról, hogy szerinte korosztályban hogyan határozná meg a célcsoportját, akkor egy “18 évestől 85 éves korig mindenkinek örülök” típusú választ kapok, amely habár sugárzik a tenni akarás és ambíciók erejétől, semmiképp sem jó megközelítés. Ugyanis ahhoz, hogy minél előbb célt érjünk, koncentráltan kell haladnunk, fókuszálva arra a korosztályra és társadalmi rétegre, amelyeket büszkén nevezhetünk célcsoportunknak.
Építs kapcsolati hálót!
Habár a pandémia alaposan móresre tanított mindannyiunkat és egyfajta lelassulásra is késztetett, egy “korábbi” és remélhetőleg jövendőbeli világban újra lesz lehetőségünk eseményekre járni, amelyek amellett, hogy kielégíthetik szociális igényeinket, remek kapcsolatépítési lehetőségeket is rejtenek magukban. Menj el minél több divatorientált eseményre, legyél nyitott, beszélgess és persze mutatkozz be, hogy minél szabadabban mozoghass és gondolkodhass a jövőben!
Megfontoltan a befektetőkkel!
Kétségtelenül lehet kifejezetten pozitív és lesújtóan negatív tapasztalatokról egyaránt hallani a befektetők kapcsán, vissza is kanyarodhatunk az első pontban taglaltakra, miszerint az egó azt diktálja, hogy minél hamarabb, minél nagyobb sikereket érjünk el a saját területünkön. Na most egy márkaépítés esetében ez nem mindig kifizetődő, sőt! A magyar brandeket megfigyelve bátran kijelenthetem, hogy azok több mint 90%-a befektető nélkül vívta ki – akár több évtized alatt – önállóságát és hitt a “lassú víz partot mos” örökérvényű és jelen esetben kifejezetten okos megoldásában.
Alázat mindenek felett!
Aligha szükséges magyaráznom ezt a kijelentést, elvégre minden munka és projekt alapja az alázat (és a szakértelem). Fontos mindenkinek tudatosítania magában (akár pályakezdő, akár nem), hogy a siker sosem jön magától, sőt, a legtöbb esetben csak többszöri nekifutásra jön össze a legtöbb dolog. Őszintén szólva én sokáig feszült voltam emiatt, ám idővel rájöttem, hogy ennek köszönhetően sokkal jobban értékelem az elért eredményeimet. Tapasztalataim szerint a legtöbb divattervező hallgató alázatról alkotott képe egy sikeres diplomakollekciót követően tud leginkább torzulni. Egyre nagyobb az érdeklődés, több magazin is publikálja a munkáit, így ahelyett, hogy élne a lehetőséggel, karba tett kézzel várja az újabb lehetőséget az élettől. Ám sajnos ez nem így működik. Gyakran tanácsolom a rengeteg pozitív visszajelzést kapott tervezőpalántáknak: ha mindenképp bele szeretne vágni egy saját márka felépítésébe, akkor érdemes a diplomamunkákra alapozni az első kollekciót. Ennek több opciója is lehetséges. Az első a kollekció kiegészítése egy körülbelül 15 lookból, azaz összeállításból álló gyűjteménnyé, a másik pedig a diplomadarabok “lecsupaszítása”, azaz átértelmezése egy street wear irányba, amely lehetővé teszi, hogy a brand ismertsége a gardróbokba remekül beépíthető darabok révén nagyobb ismertségre tegyen szert, melyre valljuk be, elég nagy szükség van kezdetben – és persze a későbbiekben egyaránt.
Borítóképen: Hannah Stote 2019-es diplomamunkája
Bejegyzés megosztása
BENCE CSALAR AJÁNLJA
Kiemelt hírek


Self-Made - Juhász Kata vizsgamunkája a Werk Akadémián

Rebels in tulle - Ecseki Virág vizsgamunkája a Werk Akadémián

Insomnia - Pauer Ádám vizsgamunkája a Werk Akadémián

New Bloom - Horváth Zsófia vizsgamunkája a Werk Akadémián

Divatfővárosok, mint vizsgamunkák - avagy a tanítványaim első divatanyagai

Az örök kérdés tervezőként: itthon vagy külföldön?

6+1 tanács és gondolat pályakezdő tervezőknek

Szép remények a Sentiments Couture tollából

Az alkotás lenyomata és a foltok története - Printa 2020 ősz-tél

Restart

Urbanchic és vintage hangulat a ZIA új kollekciójában!

5 + 1 feltörekvő magyar ékszermárka az egyediség jegyében

Szürreális figurák, fragmentált narratívák - Raman Djafari művészete

"A felszabadulás és megkönnyebülés érzetét kívántam újra átélni..." - Interjú Poprádi Flóra tervezővel

"Már nem szeretném a lehető legegzaktabb módon mindenki arcába tolni a saját igazam..." - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

Most akkor kiégtél vagy depressziós vagy?

"Csinálom, ami őszintén jön belőlem..." - Interjú Berecz Vanda tervezővel

Új helyszínen indul ismét útjára az Absolut StudioFlow!

Egyensúly és bécsi sikerek egy kis arannyal fűszerezve - megérkezett a ZIA új kollekciója!

"Ez egy igazi kreatív energiáktól szikrázó bázis..." - Interjú Abonyi Almával, a Rezina Studio alapítójával

Slow fashion & belső béke - NUBU '19 ősz-tél

"Mindig is a nem hagyományos anyagok érdekeltek..." - Interjú Ferencz Borbála tervezővel

Helsinkibe és tovább! - Kata Szegedi '20 tavasz-nyár

Befogadás és összekapcsolódás egy idealizált világban - Laura Berger művészete

Ahol a hagyomány és a nyitottság egyaránt szempont - ilyen volt Tunéziában!

Kerámia mindenhol, avagy rajongásom kiteljesedése

Hullámok, Árnyékok, Ébredés - ViktoriaVarga '19 tavasz-nyár

Nora Sarman Bridal kampány - megismételhetetlen pillanatok, újító megoldások

Exkluzív: egyedi lakáskiegészítőkkel bővül az AgnesKovacs palettája!

Új gyökerek, új szemlélet egy jobb világhoz - Aware by Printa '19 tavasz-nyár

Exkluzív: megérkezett az új Vengru kampány!

"Bemutatjuk a vidék színes, gasztronómiai palettáját..." - Interjú Bagó Zsófival

A lázadó menyasszony: fikció vagy valóság? - Daalarna Fashion Show '19

Káosz, nightlife és a keleti blokk gyöngyszemei - megérkezett az OST konzept új kollekciója!

BCS Archív: Amikor a természet inspirál

Régi kedvencek újragondolva - Íme a Levi's (R) Performance kollekció!

"Aggasztónak tartom az egyre növekvő közönyt!" - Interjú Kalicz Klára tervezővel

Örvénylő ecsetvonások - Ryan Hewett művészete

Blanche: időtlenség és stabilitás AgnesKovacstól

A következő szint - GabriellaVeszprémi SS '19

Luxus, rebellis léptek és Wednesday Addams

"Nem szeretjük az elitista hozzáállást..." - Interjú a Hidegvér tervezőivel

"Ezek nem csupán ékszerek!" - Interjú Herdon Erikával, a Héria Enamel tervezőjével

A valóság milliónyi megközelítése - Sydney Krantz művészete

„Ezt így ki veszi fel?!” - Történetek a legmagasabb számú egy négyzetméterre eső szakértők országából!

Karman Jewelry: íme az Art Deco inspirálta kollekció!

8 + 1 ok, amiért Karl Lagerfeld egy igazi ikon

"Ne legyél tucat!" - Interjú a Sertees márka tervezőivel

Portrék a természetről - Maela Ohana művészete

Exkluzív: íme a CAKÓ 2019-es tavasz-nyári kampánya!

Télből a Nyárba - Íme a Gas Jeans új kollekciója!

Studio Talks LIVE! - Inspiráló november

"Mindig valami újat szeretnék létrehozni!" - Interjú Farkas Janóval

Misszió az elegancia jegyében - Galamb Tailoring

Öntudatos nők, családi örökség és egy kis romantika - BCEFW SS '19

Kreatív Pezsgés I. rész - A színfalak mögül

Úton hazafelé és tovább - BCEFW SS '19

A szavak ereje: Egysorosok - Interjú Sophie Tarival

Átgondolt csavarok - Perceptual Thinkers AW '18

"Mindenképp alkotni szeretnék!" - Interjú Bajkó Renátával

Tarts velünk Londonba, Milánóba és Párizsba! - Fashion Week Tour SS '19

Elindult a BenceCsalar.com YouTube csatornája!

Okos festékkel a feminizmusért - Interjú Eifert Kata Nóra tervezővel

BCS Diary: szerezd be a legstílusosabb Gas Jeans darabokat!

"Ez számomra személyes ügy!" - Interjú Varga Erikával, a Romani Design tervezőjével

Duplikált zsenialitás - Alex Garant művészete

Megérkezett: BenceCsalar x Mobilfox

Exkluzív: Recollection - megérkezett Alma Vetlényi új kollekciója!

Kimerevített pillanatok - Grant Spanier művészete

Megkapó tekintetek - Marta Bevacqua művészete

#RainbowParty2018 - A színfalak mögül a kifutóig!

BenceCsalar for Rainbow Party 2018 - Íme a teljes kollekció!

Stylewalker: nyerj fotózást a Studio Csalar csapatával!

Aperol x Kata Szegedi: hűsítő szabásvonalak

Ajánló: USE unused pop-up a Projekt Showroomban

A természet varázsa - Matt Andres művészete

Művészi szabadság: Tenka Gammelgaard

#MyGAStories

BCEFW - Femme fatale, múzsa, csillogás

BCEFW - Biztató Szerelemgyerek

Hello Malevich! - Mei Kawa Tavasz-Nyár '18

"A tehetség csupán félsiker" - Interjú Martin Wandával

Exkluzív: Nora Sarman ősz-tél '18

#GAStories - Több mint egy ruhadarab!

Tudatosság, harmónia és egy új generáció - Kárpáti Krisztinával beszélgettünk

Absolut StudioFlow #5 - Vendégeinket kérdeztük!

"Egyre több helyen tudjuk megmutatni magunkat!" - Interjú Mészáros Lúciával

GabriellaVeszpremi - Innovatív rétegek

Muslin Brothers - Határok nélkül

Teppei Teranishi - Könnyed természetesség

Pitchouguina - Egy tengerparti séta

Baitogogo - Henrique Oliveira művészete

Wonderplants - Sarah Illenberger művészete

Funny Fun - Guillaume Kashima művészete

#Gas4Cobain - Kurt Cobain fotósával beszélgettünk!

A Változás Ereje - Megérkezett az új Petra Földi kampány!

"Nem olyan elkeserítő itthon a designerek helyzete" - Interjú Hegedűs Dóra tervezővel

Inspiráló Mozdulatok - Andre Elliott művészete

"A fő szempont, hogy szinten tartsuk a minőséget!" - Interjú a Vengru tervezőivel

BCS Archív: A fekete addiktív?

#Gas4Cobain - Bolognában jártam!

Propanganda, aktuálpolitika és lázadás - Interjú Szarvas Valentin tervezővel

#Hello2018 - Köszöntsük az új évet!

"Ez az egész egy kísérletezés!" - Interjú Barabás Zsófi festőművésszel

Absolut StudioFlow - Öntudatosság & nagy váltások

BCS Archív: #FashionWeekLooks

Párizsból szeretettel - Inès Longevial művészete

BCS Archív: A maszk mögött

"A fő szempont a motiváció" - Interjú a FISE képviselőivel!

Exkluzív: pop-up üzlettel debütált az Edgy Apparel!

Absolut StudioFlow - A magyar divat jelene és jövője

Saját üzlettel startol az Edgy Apparel!

Sophia Webster SS '18 - Bevállalós tündérmese

MBFWCE: kedvenc backstage pillanataink!

Exkluzív: David Koma SS '18

Nicola Brindle: Essex Girl

Ajánló: FISE 35 - Finissage

Family Portrait

Kávézz velünk!

Exkluzív: Furla Magic Tales

OST Konzept: Joyride

Exkluzív: Marina Rinaldi prezentáció

BENCECSALAR RELAUNCH

Fashion Week Tour - SS '18

PREMIER: THE EDGE IN YOU

Editorial: Vibrant Contrast

Promising New Horizons

Editorial: Genderless Visions

Viva la Venezia

Indian Summer

Such a Good Karma

First Look

Fresh & Friendly

Exclusive Pampering

This is My Story

Gas Jeans: Showroom Setting

My First Workshop

BenceCsalar for Men's Stuff

Pelso '17: Playful Summer

The Path to Creativity

#BackstageFun

Let's Be Conscious!

Gas Jeans: Pimp Your Denim

Feelings

Those Lovely 70's

Active & Liberating

Wink x BenceCsalar S02

#009

The Vibrant Talent

Linda Linko: Bold Visual Style

The Liberty of Creativity

Workshop Secrets: Metropolitan University II.


Artistic Ambition

New Favourites

Workshop Secrets: Metropolitan University

Vintage Mood

Dolly Birds Of Paradise

#PepsiVintage

Field of Imagination

Feminine Aesthetics

Workshop Secrets: Edinas Paper

Modernist Interpretation

Back In Town

Blue Denim

Like This

Raw Beauty

Jakubowski's Wonderland

The 1975

Workshop Secrets: NUBU

Valóság és képzelet között - Phil Ashcroft művészete

Robot Monsters

Kávészünet: d'Orsay Moment

Exkluzív: Nicopanda Showroom Párizsban

The Concept of Shadow

Art Phenomenon

Ajánló: 10 Corso Como

Coffee & Inspiration - Vol. 2

Coffee & Inspiration – vol. 1

Az élet körforgása - Mathilde Roussel művészete

T.H.E.Y.
